GUS: rodziny wielodzietne w skrajnym ubóstwie

7,4 procent polskich gospodarstw domowych znajduje się w skrajnym ubóstwie. Jednocześnie taka sytuacja dotyka 26,9 procent rodzin z 4 i więcej dzieci. Główny Urząd Statystyczny podał dane na temat sytuacji gospodarstw domowych na podstawie badań ich budżetów.

2015-06-09, 15:47

GUS: rodziny wielodzietne w skrajnym ubóstwie
. Foto: Glow Images/East News

Według GUS w ubiegłym roku sytuacja była lepsza niż w 2013 roku, ale zmiany w poziomie ubóstwa były nieznaczne.

Największy udział gospodarstw skrajnie ubogich jest w województwie warmińsko-mazurskim. Tam blisko 15 procent takich gospodarstw kwalifikuje się do tej grupy. Ponad 12 procent w województwie świętokrzyskim i ponad 10 procent w województwie wielkopolskim.
Najmniej najbiedniejszych gospodarstw jest na Śląsku - 4,7 procent ogółu i w województwie mazowieckim, łódzkim i dolnośląskim - ponad 5 procent.
Duża różnica jest też wśród mieszkańców miast i wsi. Średnia dla największych ośrodków, z ponad 500 tysiącami ludności to 1-procentowy udział gospodarstw w skrajnym ubóstwie. Na wsi to prawie 12 procent.
Alarmująco wygląda podział ubóstwa według liczby osób w gospodarstwie. Ponad 1/4 dużych rodzin, z więcej niż trójką dzieci jest w skrajnej nędzy. Podobnie 11,2 procent rodzin z 3 dzieci. Najlepiej mają gospodarstwa bez dzieci na utrzymaniu. W tej grupie tylko 1,8 procent zakwalifikowało się do grupy skrajnego ubóstwa.

- W gospodarstwach, których główny strumień dochodów pochodził z pracy najemnej na stanowisku robotniczym w ubóstwie skrajnym żyła co dziesiąta osoba. W gospodarstwach domowych utrzymujących się głównie z pracy najemnej na stanowiskach nierobotniczych problem ten dotyczył natomiast w przybliżeniu co pięćdziesiątej osoby" - napisano w komunikacie GUS.

Wykształcenie decydującym czynnikiem

To właśnie wykształcenie jest jednym z najważniejszych czynników różnicujących zagrożenie ubóstwem. Im wyższe, tym mniejsze jest ryzyko życia poniżej minimum egzystencji. Jak wyliczył GUS wśród gospodarstw domowych, w których głowa gospodarstwa domowego uzyskała wykształcenie co najwyżej gimnazjalne, odsetek osób skrajnie ubogich wyniósł w 2014 r. ok.18 proc.; natomiast w gospodarstwach domowych, w których głowa gospodarstwa posiadała wykształcenie wyższe - niecały jeden procent.

REKLAMA

Niepełnosprawni w gospodarstwie domowym

Podobnie jak w latach ubiegłych zagrożenie ubóstwem zwiększa obecność osoby niepełnosprawnej w gospodarstwie domowym. Stopa ubóstwa skrajnego wśród osób w gospodarstwach domowych z co najmniej jedną osobą niepełnosprawną wyniosła ok. 11 proc., a w gospodarstwach domowych z przynajmniej jednym dzieckiem do lat 16 posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności - ok. 15 proc.

Dla porównania, odsetek osób zagrożonych ubóstwem w gospodarstwach domowych bez osób niepełnosprawnych kształtował się na poziomie 6,5 proc.

Poziom minimum egzystencji, przyjmowany jako granica ubóstwa skrajnego uwzględnia jedynie te potrzeby, których zaspokojenie nie może być odłożone w czasie, a konsumpcja niższa od tego poziomu prowadzi do biologicznego wyniszczenia.

IAR, abo

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej