Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące cen żywności w maju
Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące cen żywności. W maju odnotowaliśmy spadek cen zbóż, ziemniaków, wieprzowiny, wołowiny i mleka, wzrost wołowiny – jak podaje GUS.
2015-06-19, 18:10
Posłuchaj
W ubiegłym miesiącu spadła średnia cena pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta i owsa. W ciągu roku, także cena ziemniaków w skupie obniżyła się o ponad 18 procent, a na targowiskach - o 45,9 procent.
Za żywiec wieprzowy w skupie płacono średnio 4 złote i 23 grosze za kilogram. To o 15,6 procent mniej niż przed rokiem.
Cena mięsa wołowego rośnie
Inaczej wygląda sytuacja dotycząca wołowiny - cena 6 złotych i 13 groszy za kilogram jest wyższa od ubiegłorocznej o 1,4 procent. Kilogram drobiu rzeźnego wyceniano na 3 złote i 87 groszy. W ujęciu rocznym oznacza to spadek o 2,5 procent.
Dane nie zaskoczyły prezesa związku Polskie Mięso, Witolda Choińskiego. Za kilogram żywca wołowego płacono w skupie średnio 6 złotych i 13 groszy. To cena wyższa o niemal półtora procent, niż przed rokiem. Zdaniem Choińskiego, to efekt wzrostu spożycia na rynku krajowym, ale też rosnących możliwości eksportowych.
REKLAMA
Chodzi tu o wznowienie rozmów z krajami Bliskiego Wschodu w kontekście mięsa z uboju rytualnego. Pierwsze umowy są finalizowane, a zapotrzebowanie na nasze wyroby zgłaszają kolejne kraje spoza Unii Europejskiej.
- Przez wirus ASF i brak możliwości eksportowych cierpi zaś sektor wieprzowiny - dodaje Witold Choiński.
Cena skupu: 4 złote i 23 grosze oznacza spadek w ujęciu rocznym o ponad 15 procent. W dodatku popyt na tego rodzaju żywność utrzymuje się na stałym poziomie we wszystkich krajach Wspólnoty. Poza Europą, wieprzowinę możemy zaś wysyłać do krajów o niskim spożyciu tego mięsa. Za kilogram drobiu zakłady płaciły hodowcom 3 złote i 87 groszy. W skali roku cena spadła o 2,5 procent.
Trudna sytuacja na rynku mleka
Coraz gorsza sytuacja panuje po zniesieniu kwotowania na rynku mleka. Średnia cena litra surowca w skupie wyniosła w maju 1 złoty i 12 groszy. To oznacza spadek o 19,6 procent w ujęciu rocznym.
REKLAMA
GUS nie zaskakuje
Średnie ceny skupu mleka czy zbóż nie zaskakują - tak dane GUS za maj komentuje Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności. Według nich, w ubiegłym miesiącu producenci otrzymywali mniej pieniędzy za oba towary.
Za litr mleka w skupie rolnik otrzymywał średnio złotówkę i 12 groszy. To o ponad 3 procent mniej, niż przed miesiącem. Gantner uważa, że to nie tylko efekt zniesienia kwot mlecznych. Za ceny na rynkach: polskim i światowym odpowiada w dużej mierze znaczący spadek popytu na nabiał w Chinach.
Spaki cen zboża efektem dużych zapasów
W maju, o kilka procent w ujęciu miesięcznym, spadły także ceny pszenicy, żyta, jęczmienia czy owsa. Ekspert uważa, że to skutek dużych zapasów zbóż na rynku. W kwestii nadchodzących żniw, przewiduje, że będą one obfite z uwagi na łagodną zimę. Niskie ceny powinny się więc utrzymywać dłużej.
Spadające ceny skupu oznaczają niższe ceny żywności na sklepowych półkach. Gantner podkreśla, że to zły sygnał dla rynku. Niższe dochody mogą być problemem dla małych i średnich przedsiębiorstw w branży spożywczej. To może oznaczać mniejszy wybór towarów regionalnych czy żywności wyższej jakości.
REKLAMA
IAR, fko
REKLAMA