Bezpośrednie inwestycje zagraniczne: Polska w światowej czołówce
Polska znalazła się w grupie 20 największych odbiorców inwestycji zagranicznych. Tak wynika z raportu inwestycyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju ( UNCTAD). W czołówce odbiorców tych inwestycji znalazły się Chiny, Hongkong, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.
2015-06-25, 09:24
Posłuchaj
Raport bazuje na 196 gospodarkach świata.
5 miejsce w Europie pod względem wartości inwestycji
Pod względem wartości inwestycji zajmujemy 5 miejsce w Europie. W naszym regionie zaś jesteśmy liderami - zaznaczył prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman. Za nami są Czechy i Węgry.
3 miejsce pod względem nowych miejsc pracy
Inwestorzy zagraniczni swoimi działaniami podkreślają atrakcyjność Polski - zwraca uwagę Rafał Szajewski z Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ. Dodaje, że dzięki inwestycjom powstają nowe miejsca pracy i pod tym względem zajmujemy trzecie miejsce w Europie.
Ogromnym powodzeniem cieszy się zwłaszcza sektor motoryzacyjny, sektor usług nowoczesnych i sektor badawczo-rozwojowy.
REKLAMA
Najwięcej inwestycji napływa do nas ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec.
Niemieccy inwestorzy doceniają Polskę
Podobne wnioski płyną z raportu przygotowanego przez firmę doradczą KPMG we współpracy z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową.
W ich ocenie, nasz kraj po raz trzeci z rzędu jest na pierwszym miejscu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej wśród 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Ponad 6 tys. firm z udziałem kapitału niemieckiego prowadzi w Polsce swoją działalność, zatrudniając około 300 tys. osób.
Najczęściej wybierane przez nich branże to: przetwórstwo przemysłowe, motoryzacja oraz przemysł chemiczny.
REKLAMA
Działa u nas ponad 6 tys. firm z udziałem kapitału niemieckiego
Niemcy są w Polsce największym inwestorem zagranicznym. Obecnie działa u nas ponad 6 tys. firm z udziałem kapitału niemieckiego, zatrudniając około 300 tys. osób Do końca 2013 r. wartość bezpośrednich inwestycji w Polsce stanowiła aż 17 proc. łącznej wartości inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Dotychczas niemieckie podmioty najwięcej zainwestowały w Polsce w branży przetwórstwa przemysłowego (31 proc. niemieckich inwestycji ogółem), m.in. w motoryzacji i branży chemicznej. Na kolejnych pozycjach pod względem wielkości inwestycji plasują się: działalność finansowa i ubezpieczeniowa (26 proc.) oraz handel hurtowy i detaliczny (15 proc.). Niemcy to także największy dostawca towarów do Polski i główny odbiorca polskiego eksportu.
- Wśród działających w Polsce firm z udziałem kapitału zagranicznego zdecydowanie najwięcej jest właśnie przedsiębiorstw niemieckich. Okazuje się, że podmiotów niemieckich jest w Polsce 2,5 razy więcej niż firm z kapitałem holenderskim i blisko 5 razy więcej niż firm z kapitałem francuskim. Warto dodać, że firmy niemieckie są w Polsce najważniejszym zagranicznym pracodawcą i według naszych szacunków zatrudniają w Polsce już ok. 300 tys. osób - mówi Janusz Charytonowicz, partner w dziale audytu ogólnego w KPMG w Polsce.
Inwestorzy doceniają członkostwo Polski w UE
Inwestorzy niemieccy ocenili atrakcyjność inwestycyjną krajów Europy Środkowo-Wschodniej na podstawie 21 czynników. Najwyżej punktowane czynniki - zarówno w przypadku całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, jak i inwestorów działających tylko w Polsce - to: członkostwo danego kraju w Unii Europejskiej, zalety pracowników, a także jakość kształcenia akademickiego.
Najgorsze oceny dla regionu dotyczą: braku przejrzystości w procesie przetargów publicznych, niskiej przewidywalności polityki gospodarczej i nieefektywnej walki z przestępczością i korupcją.
Krytyka skomplikowanego systemu podatkowego
Wyniki badania regionalnego w niewielkim stopniu pokrywają się z ocenami dla Polski. W 2015 roku największą krytykę inwestorów niemieckich w Polsce wywołały natomiast skomplikowany system podatkowy i działanie instytucji podatkowych oraz nieefektywność działania administracji publicznej.
REKLAMA
W 2014 r. wartość importu towarów z Niemiec wyniosła 152 mld zł
Według wstępnych danych GUS w 2014 r. wartość importu towarów z Niemiec wyniosła 152 mld zł. Jest to więcej niż łączna wartość importu z Chin i Rosji, które zajmują drugie i trzecie miejsce wśród najważniejszych dostawców towarów do Polski. Eksport polskich towarów do zachodniego sąsiada w 2014 r. osiągnął rekordową wartość 178 mld zł.
Raport został przygotowany przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska) i 15 innych niemieckich izb bilateralnych w regionie. Pytania zadano przedstawicielom ponad 1,4 tys. inwestorów niemieckich.
KPMG to międzynarodowa sieć firm świadczących usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. Zatrudnia ponad 162 tys. pracowników w 155 krajach.
IAR/PAP, awi
REKLAMA