Kowalczyk: wpływają oferty spółek zainteresowanych funduszem PIR-u

Oferty spółek zainteresowanych przystąpieniem do Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw, który będzie zarządzany przez PIR, cały czas wpływają - powiedział PAP wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk. Fundusz ten będzie mógł inwestować m.in. w polskie górnictwo.

2015-07-23, 15:05

Kowalczyk: wpływają oferty spółek zainteresowanych funduszem PIR-u
Wiceminister skarbu podtrzymał, że do końca sierpnia powstanie Nowa Kompania Węglowa. - To są kwestie proceduralne. To nie jest łatwy projekt. Do końca sierpnia na pewno Nowa Kompania Węglowa powstanie - podkreślił wiceszef MSP. . Foto: Pixabay.com

Wiceminister skarbu pytany, kiedy zostanie zamknięta lista ofert, odparł: Chcielibyśmy jak najszybciej, ale jak ktoś złoży (ofertę) później, to też będziemy (ją) analizować.

Wiceminister skarbu podtrzymał, że do końca sierpnia powstanie Nowa Kompania Węglowa. - To są kwestie proceduralne. To nie jest łatwy projekt. Do końca sierpnia na pewno Nowa Kompania Węglowa powstanie - podkreślił wiceszef MSP.

Jeden z czterech funduszy

W czerwcu Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę obejmującą utworzenie czterech funduszy, które będą zarządzane przez Polskie Inwestycje Rozwojowe. Jednym z nich jest Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (FIPP). Będzie on dysponować początkowo środkami finansowymi o wartości 1,5 mld zł. Niedawno resort skarbu informował, że znajdujące się w nadzorze Skarbu Państwa spółki są zainteresowane udziałem w FIPP. Zaangażowanie podmiotów może mieć charakter gotówkowy, jak i w formie opłacenia certyfikatów Inwestycyjnych FIPP poprzez aport uzgodnionych aktywów.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

MSP o inwestycjach w kopalnie

Media podawały, że pomysł współpracy z funduszem zgłosiły PGE, KGHM i Grupa Azoty.
W czwartek w Sygnałach Dnia radiowej Jedynki Czerwiński zaznaczył, że MSP nie oczekuje od spółek typu KGHM bezpośredniej inwestycji w kopalnie węglowe. - Ja nie oczekuję, żeby KGHM, grupa zajmująca się wydobywaniem miedzi, bo to jest jej podstawowa działalność, nagle inwestowała bezpośrednio w kopalnie i zajmowała się węglem i energetyką. To by było nie po drodze z ich podstawową priorytetową działalnością. Nie oczekujemy takich przedsięwzięć. Te informacje, które się pojawiały, że te spółki będą zmuszane do bezpośredniego udziału, czy kupowania kopalń są po prostu nieprawdziwe - powiedział.

Cześć spółek chce inwestować

 Jednocześnie potwierdził, że część spółek Skarbu Państwa zadeklarowała wniesienie aktywów do FIPP. "Zwróciliśmy się do spółek o rozważenie możliwości zebrania aktywów na FIPP. Ta deklaracja jest składana przez firmy, nie wszystkie, ale większość" - powiedział.
Z kolei Kowalczyk mówił w czwartek w Sejmie, że prace odbywają się dwutorowo: poprzez Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw, który powstał w ramach TFI BGK, a także poprzez rozmowy z inwestorami finansowymi i branżowymi - o bezpośrednim wejściu kapitałowym do Nowej KW.

Jak poinformował na czwartkowej konferencji wiceprezes Sławomir Jędrzejczyk PKN Orlen, spółka prowadzi rozmowy z PIR i BGK, ale na razie nie ma uzgodnień, co do przekazania aktywów do funduszu. Na pytanie o wezwanie do przekazywania aktywów do PIR, wiceprezes PKN Orlen odpowiedział: "Jednym z naszych priorytetów jest restrukturyzacja aktywów, które nie należą do naszej podstawowej działalności. Nie ma uzgodnień w tej sprawie, jeśli taka sytuacja nabierze tempa, będziemy informować". "Jesteśmy w stałym kontakcie z PIR i BGK. Spotykamy się, rozmawiamy o różnych rzeczach, ale to nie są konkretne rozmowy na tym etapie" - dodał.
Nowa Kompania Węglowa ma powstać w oparciu o 11 kopalń Kompanii Węglowej oraz 4 tzw. zakłady okołogórnicze tej spółki. Natomiast do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafiły należące wcześniej do KW kopalnie: Makoszowy, Brzeszcze i Centrum (a także wydzielone z zakładów Katowickiego Holdingu Węglowego: tzw. ruch Mysłowice z kopalni Mysłowice-Wesoła i ruch Boże Dary z kopalni Murcki-Staszic).

REKLAMA

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej