Rada Dialogu Społecznego: prezydent powołał jej skład. Piotr Duda przewodniczącym
Prezydent Andrzej Duda powołał Radę Dialogu Społecznego. Nowa instytucja dialogu między pracownikami, pracodawcami i rządem zastąpi Komisję Trójstronną do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Przewodniczącym Rady został szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
2015-10-22, 14:20
Posłuchaj
Podczas uroczystości prezydent mówił, że to gremium może decydować o przyszłych losach Polski. - Polacy potrzebują poczuć się podmiotowo, czuć, że ich głos jest wysłuchiwany - powiedział. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Rada to zadanie wypełni.
Rada zastąpiła Komisję Trójstronną do spraw Społeczno-Gospodarczych, która nie działała od dwóch lat.
Kto zasiada w Radzie?
Zasiada w niej 59 osób.
Rząd w Radzie jest reprezentowany przez sześciu ministrów - pracy, finansów, skarbu, edukacji, zdrowia oraz infrastruktury i rozwoju. Jest też dwóch wiceministrów. Po 8 członków zgłosiły centrale związkowe - OPZZ, NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych. Po sześciu organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego. Swojego przedstawiciela w Radzie ma również prezydent oraz prezesi Narodowego Banku Polskiego i Głównego Urzędu Statystycznego.
Przewodniczenie Radzie ma być rotacyjne, zmieniane co rok. W Komisji Trójstronnej przewodniczącym był zawsze przedstawiciel rządu. W Radzie na zmianę - przedstawiciel pracodawców, związków zawodowych oraz rządu.
REKLAMA
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego przewiduje między innymi, że pracodawcy i związki zawodowe będą mogli inicjować wspólnie uzgodnione zmiany w prawie. Rząd będzie miał obowiązek zająć się ich projektami. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić. Strony pracowników i pracodawców będą też opiniować akty prawne.
Minister pracy: to nowa jakość
Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że Rada Dialogu Społecznego nie będzie wykorzystywana do kampanii wyborczej. - Nie chciałbym, żeby ktoś to wykorzystywał, bo ustanowienie Rady jest wielkim sukcesem związków zawodowych, pracodawców i rządu, bo potrafiliśmy wspólnie zbudować fundament zaufania i dojść do porozumienia - powiedział minister pracy.
Szef resortu pracy podkreślił, że Rada Dialogu Społecznego stanowi nową jakość w dialogu między pracownikami, pracodawcami i rządem. Dodał, że to najbardziej innowacyjny akt prawny w Europie, który wzmacnia pozycję związków zawodowych i pracodawców, który daje szansę zarówno na opiniowanie projektów ustaw, jak również na tworzenie nowych własnych nowych rozwiązań i przedstawianie ich Radzie Ministrów.
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA