Trybunał Stanu dla Zbigniewa Ziobry. Zapadła decyzja

Koalicja rządowa zdecydowała o rozpoczęciu procedury kierującej Zbigniewa Ziobrę przed Trybunał Stanu. Marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty ogłosił podczas konferencji, że rusza zbieranie podpisów pod wnioskiem.

2025-12-03, 09:43

Trybunał Stanu dla Zbigniewa Ziobry. Zapadła decyzja
Zbigniew Ziobro. Foto: Marysia Zawada/REPORTER

Zbigniew Ziobro stanie przed Trybunałem Stanu?

Marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty poinformował podczas konferencji prasowej, że koalicja rządząca podjęła we wtorek "decyzję o podjęciu zebrania ponad 115 podpisów przez posłanki i posłów klubów koalicyjnych". - Ta decyzja początkuje proces przekazania sprawy pana Zbigniewa Ziobry do Trybunału Stanu - wskazał.

Zgodnie z konstytucją członkowie Rady Ministrów ponoszą odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu za naruszenie ustawy zasadniczej lub ustaw w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie urzędowania. Trybunał może zakazać pełnienia funkcji publicznych przez postawionego przed nim urzędnika, pozbawić go prawa wyborczego i orderów oraz odznaczeń.

Afera Funduszu Sprawiedliwości

Sejm uchylił immunitet Ziobrze i wyraził zgodę na jego zatrzymanie oraz ewentualne aresztowanie 7 listopada br. Tego samego dnia, kilka godzin później, prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu Ziobrze 26 zarzutów oraz o zatrzymaniu go i przymusowym doprowadzeniu przez ABW.

Zarzuty, które prokuratura chce przedstawić Ziobrze, dotyczą m.in. założenia i kierowania "zorganizowaną grupą przestępczą, jak również ustawiania i ręcznego sterowania konkursami na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości i przywłaszczania pieniędzy uzyskiwanych w tej drodze". Łącznie zarzuty wobec Ziobry, w tym dotyczące współdziałania przy udzielaniu dotacji podmiotom nieuprawnionym, obejmują kwotę ponad 143 mln zł.

Zbigniew Ziobro przebywa obecnie na Węgrzech.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/PAP/nł

Polecane

Wróć do strony głównej