Bezpieczeństwo jest najważniejsze - deklarują pracodawcy

Przepisy BHP - ważne i łatwe do spełnienia, szkolenia - pożyteczne, inwestycje w bezpieczeństwo - konieczne. Takie są główne wnioski z badania "Bezpieczeństwo w pracy 2015", przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy.

2015-11-05, 13:17

Bezpieczeństwo jest najważniejsze - deklarują pracodawcy
Badani, którzy są zdania, że inwestycje w BHP to nieuzasadniony wydatek, są w zdecydowanej mniejszości - stanowią 10 procent. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Andrzej Smółko z Koalicji Bezpieczni w Pracy zaznacza, że pracownicy są grupą najbardziej zainteresowaną bezpieczeństwem w miejscu zatrudnienia
+
Dodaj do playlisty

Okazuje się, że deklarowane przekonanie o znaczeniu BHP wśród polskich przedsiębiorców jest wysokie. Na niskim poziomie kształtują się jednak wiedza na temat konsekwencji naruszeń przepisów BHP i szacowanie ich kosztów.

Połowa (52 proc.) przedstawicieli pracodawców, osób najlepiej poinformowanych w temacie BHP w zakładach pracy uważa, że tematowi BHP poświęca się w Polsce odpowiedni poziom uwagi. Niemniej jednak ponad 1/3 zapytanych (35 proc.) twierdzi, że uwagi tej jest za mało.

Dbanie o BHP ma największe znaczenie dla pracowników


Jednocześnie zdecydowana większość badanych (69 proc.) uważa, że dbanie o BHP ma największe znaczenie przede wszystkim dla pracowników, w drugiej kolejności dla pracodawców (17 proc.), a na samym końcu dla przedstawicieli instytucji publicznych (10 proc.). Zaledwie 16 proc. przedstawicieli zakładów pracy jest zdania, że spełnienie wymogów prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest trudne. Blisko połowa (47 proc.) nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat. Więcej niż co trzeci (37 proc.) ocenia zadanie jako łatwe.

Badani, którzy są zdania, że inwestycje w BHP to nieuzasadniony wydatek, są w zdecydowanej mniejszości - stanowią 10 procent. Im większy zakład pracy, tym więcej osób, które uważają, że inwestycje w BHP przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne. Potwierdza to świadomość potencjalnych konsekwencji zaniedbań. Najistotniejszymi skutkami wypadków pracowników, w opinii przedstawicieli zakładów pracy zajmujących się sprawami BHP, są koszty odszkodowań dla poszkodowanych (53 proc.) oraz koszt straconego czasu (49 proc.). Kolejne to straty wizerunkowe (35 proc.) oraz utrata dochodów (34 proc.), o których wspomina co trzeci ankietowany. Co czwarty zwraca uwagę na straty majątku trwałego i obrotowego (23 proc.).

Szkolenia z BHP są uznawane za użyteczne zarówno przez zdecydowaną większość pracowników (93 proc.), jak i przedstawicieli zakładów pracy (84 proc.).

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej