more_horiz
Gospodarka

ZUS inwestuje w serwery nowej generacji

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 18:40
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmodernizuje swoje serwery i bazę danych, gdzie docelowo będzie funkcjonował cały centralny system informatyczny Zakładu. ZUS ogłosił przetarg na to zadanie; system w nowej konfiguracji ma działać pod koniec 2019 r.
ZUS modernizuje serwery
ZUS modernizuje serweryFoto: Depositphotos

- Chcemy wymienić sprzęt na współczesny, o dwie generacje wyższy od obecnych rozwiązań; zmodernizujemy serwery i zmienimy bazę danych - powiedział w piątek członek zarządu Zakładu Radosław Stępień. - Zmieniamy system pod kątem przyszłych zadań Zakładu; obecne rozwiązania przestają wystarczać - dodał.

- System działa od 1998 r., był rozbudowywany, ale obecne rozwiązanie to zupełna nowość. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie musiał zapewnić przeniesienie danych i działanie ich w nowej konfiguracji - zaznaczył Stępień, który w ZUS nadzoruje pion informatyczny i operacji.

Zmiana umożliwi bezpieczne funkcjonowanie systemu ZUS

To dla nas bardzo ważne zamówienie, wiążemy z nim duże nadzieje. Jest to jedno z serii działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które ma na celu podwyższenie bezpieczeństwa przetwarzanych przez ZUS danych. Następnym etapem będzie budowa bezpiecznego środowiska informatycznego dla Platformy Usług Elektronicznych, tak aby uniknąć choćby problemów z dostępem do systemu” – powiedział wiceprezes.

Przetarg ogłoszono w czwartek, oferty można składać do 13 stycznia

Zakład nie podaje szacunkowej wartości przetargu, ale ze względu na skalę zadania będzie to jeden z największych przetargów informatycznych w kraju. Wadium, które muszą wnieść oferenci, to 3,8 mln zł. Podstawą wybory będzie cena, a elementem czas przywrócenia pracy serwerów w przypadku awarii.

Efektem tego przedsięwzięcia ma być w pełni zdublowane i wysokowydajne środowisko informatyczne Zakładu. Serwery mają pozwalać na przetwarzanie danych niezbędne do wypełniania obecnych zadań ZUS i umożliwienie realizacji kolejnych. W nowej bazie ma się znaleźć cały portfel świadczeń sprzed reformy emerytalnej. Ma też pozwolić na nieprzerwaną pracę systemu w przypadku awarii jednego z ośrodków obliczeniowych ZUS.

PAP, fko

 

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem