Bez technologii kosmicznych trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Polska branża warta jest już 12,5 mld zł

Wejście do kin nowej części „Gwiezdnych wojen: Przebudzenie Mocy” to dobra okazja, aby spojrzeć na polską branżę kosmiczną, które wartość można oszacować nawet na 12,5 miliarda złotych, mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Zaczyński z firmy doradczej Grant Thornton.

2015-12-18, 12:30

Bez technologii kosmicznych trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Polska branża warta jest już 12,5 mld zł
Niemal wszystkie rejony naszej planety zostały już dotknięte takimi zjawiskami, jak zanieczyszczenie wód, susze, skutki regulacji rzek, powodzie czy podnoszenie się poziomu wód.Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O polskiej branży kosmicznej mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Zaczyński z firmy doradczej Grant Thornton (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Bez technologii kosmicznych nie moglibyśmy liczyć w tej chwili na telewizję satelitarną i cyfrową. Są to także technologie GPS, wykorzystywane przez telefony komórkowe, ale także przez lotnictwo, które również opiera się na technologiach kosmicznych, które otaczają nas na co dzień. Nieraz korzystamy z nich nawet nieświadomie, chociażby szukając w komórce miejsca, do którego mamy trafić, czy w nawigacji samochodowej, a każdy niemal budynek wyposażony jest w czujniki gazu i dymu, które też wzięły się z tego, że kiedyż człowiek poleciał w kosmos – wyjaśniał Paweł Zaczyński.

Potencjał tkwi w ludziach

Do polskiego Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego należy już ponad 30 spółek, a nasz potencjał tkwi przede wszystkim w kapitale ludzkim, wysoko wykwalifikowanej kadrze inżynierskiej, młodych i zdolnych studentach kierunków technicznych.

- Nasi studenci, którzy są mistrzami w tworzeniu łazików lub innego rodzaju robotów, wygrywają międzynarodowe konkursy. To być może nawet przyszli astronauci. Polskie uczelnie, i to nie tylko techniczne, ale również takie jak Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, otwierają kierunki związane z branżą kosmiczną, np. zarządzanie przestrzenią w kosmosie, i zdecydowanie przodują w tej dziedzinie. Nasze wynalazki już brały udział w podróży na Marsa, część łazika Curiosity zaprojektowali polscy naukowcy – mówił gość Polskiego Radia 24.

W rozwoju branży pomaga udział w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Od trzech lat Polska jest w Europejskiej Agencji Kosmicznej, to też pomaga nam w rozwoju branży kosmicznej.

REKLAMA

- Z uwagi na to, że Europejska Agencja Kosmiczna jest zadowolona ze współpracy z Polską, otrzymujemy też zwrot naszego wkładu do Agencji w postaci inwestycji. Między innymi dzięki temu być może będziemy w stanie skonstruować własne satelity czy inne technologie – wyjaśniał Paweł Zaczyński.

W przyszłym roku wartość polskiej branży kosmicznej Grant Thornton szacuje na 13,7 miliardów złotych. Dla porównania wpływy z filmu mają wynieść od 2 do miliardów dolarów.

Sylwia Zadrożna, awi

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej