Bez technologii kosmicznych trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Polska branża warta jest już 12,5 mld zł
Wejście do kin nowej części „Gwiezdnych wojen: Przebudzenie Mocy” to dobra okazja, aby spojrzeć na polską branżę kosmiczną, które wartość można oszacować nawet na 12,5 miliarda złotych, mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Zaczyński z firmy doradczej Grant Thornton.
2015-12-18, 12:30
Posłuchaj
- Bez technologii kosmicznych nie moglibyśmy liczyć w tej chwili na telewizję satelitarną i cyfrową. Są to także technologie GPS, wykorzystywane przez telefony komórkowe, ale także przez lotnictwo, które również opiera się na technologiach kosmicznych, które otaczają nas na co dzień. Nieraz korzystamy z nich nawet nieświadomie, chociażby szukając w komórce miejsca, do którego mamy trafić, czy w nawigacji samochodowej, a każdy niemal budynek wyposażony jest w czujniki gazu i dymu, które też wzięły się z tego, że kiedyż człowiek poleciał w kosmos – wyjaśniał Paweł Zaczyński.
Potencjał tkwi w ludziach
Do polskiego Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego należy już ponad 30 spółek, a nasz potencjał tkwi przede wszystkim w kapitale ludzkim, wysoko wykwalifikowanej kadrze inżynierskiej, młodych i zdolnych studentach kierunków technicznych.
- Nasi studenci, którzy są mistrzami w tworzeniu łazików lub innego rodzaju robotów, wygrywają międzynarodowe konkursy. To być może nawet przyszli astronauci. Polskie uczelnie, i to nie tylko techniczne, ale również takie jak Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, otwierają kierunki związane z branżą kosmiczną, np. zarządzanie przestrzenią w kosmosie, i zdecydowanie przodują w tej dziedzinie. Nasze wynalazki już brały udział w podróży na Marsa, część łazika Curiosity zaprojektowali polscy naukowcy – mówił gość Polskiego Radia 24.
W rozwoju branży pomaga udział w Europejskiej Agencji Kosmicznej
Od trzech lat Polska jest w Europejskiej Agencji Kosmicznej, to też pomaga nam w rozwoju branży kosmicznej.
REKLAMA
- Z uwagi na to, że Europejska Agencja Kosmiczna jest zadowolona ze współpracy z Polską, otrzymujemy też zwrot naszego wkładu do Agencji w postaci inwestycji. Między innymi dzięki temu być może będziemy w stanie skonstruować własne satelity czy inne technologie – wyjaśniał Paweł Zaczyński.
W przyszłym roku wartość polskiej branży kosmicznej Grant Thornton szacuje na 13,7 miliardów złotych. Dla porównania wpływy z filmu mają wynieść od 2 do miliardów dolarów.
Sylwia Zadrożna, awi
REKLAMA
REKLAMA