Studia za granicą: stopnie i język liczą się w równym stopniu co osobowość
Z danych OECD wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat o 20 proc. wzrosła liczba Polaków studiujących poza granicami naszego kraju.
2016-02-09, 12:44
Posłuchaj
Licealiści coraz częściej zastanawiają się nie tylko nad kierunkiem studiów, ale i nad wyborem kraju, w którym chcieliby studiować.
Maciej Dziedzic dyrektor, zarządzający The Swan School podkreśla, że obecnie poza granicami studiuje ok. 50 tys. naszych obywateli i ta liczba z roku na rok rośnie.
Główny kierunek studiów: W. Brytania, USA i Kanada
Najczęściej Polacy wybierają studia w Wielkiej Brytanii, oraz w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Mimo, że tam studia są płatne.
̶ Rok nauki w Wielkiej Brytanii kosztuje ok. 15 tys. funtów, natomiast w USA – to dwukrotnie większy wydatek – mówi ekspert.
REKLAMA
Jak jednak podkreśla, studia na Wyspach są refinansowane w dużej mierze przez rząd brytyjski na bazie kredytów studenckich, do których dostęp mają i obywatele polscy.
Nasi rodacy najczęściej poza granicami studiują prawo, biznes, medycynę.
O dostaniu się na studia w W. Brytanii decyduje wiedza, znajomość języka i osobowość
Ekspert pytany jak dostać się na takie studia podkreśla, że 50 proc. sukcesu gwarantują dobre stopnie i znajomość języka angielskiego.
̶ Drugie 50 procent zależy od osobowości młodego człowieka – mówi ekspert.
REKLAMA
I tłumaczy, że należy stworzyć swoje portfolio, które prezentuje się przed uczelnią i dotyczy to rozwoju ponadprogramowego – na płaszczyźnie społecznościowej, wolontariatu, sportu.
A może studia w Danii?
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się też Dania, która w swojej ofercie dla zagranicznych studentów ma ponad 500 programów studiów wykładanych w języku angielskim.
System szkolnictwa wyższego w Danii jest uważany za jeden z najlepszych na świecie.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA
REKLAMA