Program Horyzont 2020 łączy biznes i naukę

Rząd przyjął Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jednym z pięciu filarów na których w przyszłości ma opierać się rozwój gospodarczy Polski jest Innowacja.

2016-02-17, 13:43

Program Horyzont 2020 łączy biznes i naukę
W powstawaniu innowacyjnych rozwiązań, badań na uczelni pomóc mają działające przy uczelniach specjalne biura wsparcia badań. Foto: Pixabay

Posłuchaj

O programie Horyzont 2020 w Polskim Radiu 24 mówi Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont 2020 (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Aby Polska stała się innowacyjna potrzebna jest ścisła współpraca nauki i biznesu - to już się dzieje dzięki Programowi Horyzont 2020 - tłumaczy Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont 2020.

 - Mamy już wygrane projekty koordynowane przez polskie przedsiębiorstwa w programie Horyzont 2020, gdzie działają całe sieci współpracy, składające się z instytutów badawczych, uczelni, małych i średnich przedsiębiorstw. Takim przykładem jest projekt wygrany przez KGHM, budżet tego projektu to około 10 mln euro – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Wsparcie dla naukowców

W powstawaniu innowacyjnych rozwiązań, badań na uczelni pomóc mają działające przy uczelniach specjalne biura wsparcia badań.

- Każda instytucja zainteresowana udziałem w projektach międzynarodowych, w szczególności projektach programu Horyzont 2020, powinna zadbać o zaplecze administracyjno-finansowo-eksperckie. Należy wspierać naukowców. Dbamy o zbudowanie pionu do obsługi dydaktyki na uczelniach. Mamy bardzo dobre przykłady zarówno w Europie, jak i na świecie, jak działają takie biura. Można je znaleźć na uczelniach brytyjskich Cambridge University czy Imperial College London. Są też przykłady instytutów, można do nich zaliczyć Instytut Maxa Plancka w Niemczech – wylicza ekspert.

REKLAMA

Manager badań wspiera projekty

Przy staraniu się o granty unijne bardzo ważne jest profesjonalne zarządzanie projektem, a do tego potrzebni są fachowcy.

- Potrzebni są eksperci, którzy będą prowadzić naukowców od początku: na etapie przygotowania projektu, wniosku projektu i na etapie realizacji – wyjaśnia specjalista. - W Polsce głośno mówi się o nowym zawodzie, który w Europie jest od wielu lat, to jest manager badań. Zajmuje się on nie tylko częścią administracyjną, ale wspiera on również leaderów naukowych projektów, usprawnia komunikację, dba o zyskowność projektów oraz o to by zabezpieczyć prawa własności intelektualnej – dodaje.

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Dotacje są dzielone pomiędzy wszystkie kraje Unii Europejskiej, a to oznacza, że nasze uczelnie będą musiały konkurować także z uniwersytetami z Anglii, Francji czy Niemiec.

Justyna Golonko, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej