"Rodzina 500+": finansowanie programu kosztem emerytów? Minister zapewnia: nie ma takiej możliwości

Nie ma planów, żeby finansować przyszłoroczne świadczenia z programu "Rodzina 500+" z Funduszu Rezerwy Demograficznej; nie ma też takiej możliwości prawnej - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

2016-03-29, 17:55

"Rodzina 500+": finansowanie programu kosztem emerytów? Minister zapewnia: nie ma takiej możliwości
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapewniła, że w przyszłym roku świadczenie z programu "Rodzina 500+" też będzie wypłacane. Foto: mpips.gov.pl

We wtorek "Gazeta Wyborcza" napisała, że rząd znalazł sposób na sfinansowanie programu "Rodzina 500+" w przyszłym roku - to pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

Rafalska zapewniła, że nie ma takich planów. - Fundusz może być przeznaczony wyłącznie na finansowanie świadczeń z funduszu emerytalnego. Poprzednia ekipa rządząca wykorzystała 19,5 mld zł w ciągu pięciu lat na zasilenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie mamy zamiaru i nie ma też takiej prawnej możliwości wykorzystania tych środków na wypłatę świadczenia 500+ - powiedziała.

Jak podaje MRPiPS, obwiązujące przepisy przewidują wykorzystanie środków FRD wyłącznie na finansowanie świadczeń z funduszu emerytalnego wyodrębnionego w ramach FUS. W latach 2010-2014 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych był zasilany środkami z FRD na uzupełnienie wynikającego z przyczyn demograficznych niedoboru funduszu emerytalnego.

Skąd pieniądze na świadczenia w przyszłym roku?

Pytana, skąd będą pochodzić pieniądze na program "Rodzina 500+" w przyszłym roku, Rafalska podkreśliła, że budżetu na 2017 r. jeszcze nie ma, prace nad nim się zaczynają. - Jest obowiązująca ustawa i proszę się nie martwić, świadczenie będzie wypłacane - zapewniła.

Wskazała przy tym na konieczność uszczelnienia VAT-u, zwróciła uwagę na lepszą sytuację na rynku pracy. - Więc lepsze będą wpływy z VAT-u, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, mniejsze wypłaty z Funduszu Pracy. Mamy lepszą sytuację gospodarczą, to też jest lepszy prognostyk na 2017 r. - mówiła Rafalska.

- Bezpieczeństwo emerytur jest gwarantowane przez państwo i żaden z dotychczasowych rządów, nawet najbardziej przez nas krytykowanych, nie odważył się na to, żeby były zagrożone bieżące wypłaty emerytur czy ich terminowość. Proszę być spokojnym, to jest absolutny priorytet - dodała.

Wnioski od 1 kwietnia

Pierwsze wnioski o świadczenie z programu "Rodzina 500+" będzie można złożyć już 1 kwietnia, pierwsze wypłaty rodziny otrzymają prawdopodobnie w maju.

- Pierwsze wnioski będzie można złożyć 1 kwietnia - przypomina Bartosz Marczuk.

Wniosek jest bezpłatny, za jego pobranie i złożenie nie ma opłat - podkreśla ministerstwo w związku z powstającymi kolejnymi stronami internetowymi, które oferują pobranie wniosku za opłatą.

REKLAMA

- Informujemy, że strony te nie są związane z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Służą jedynie próbom wyłudzenia pieniędzy za pobranie wniosku - informuje resort.

Jego wzór jest określony w rozporządzeniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Można go zobaczyć na stronach resortu.

Analogicznie do funkcjonujących już rozwiązań dotyczących świadczeń rodzinnych, świadczenie wychowawcze będzie mogło być wypłacane w urzędzie gminy lub miasta, w wyodrębnionej komórce organizacyjnej w ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce, np. specjalnych centrach do realizacji świadczeń socjalnych.


"Pierwsze wypłaty w okolicach maja"

Jego zdaniem można się spodziewać, że osoby, które złożą wnioski o świadczenie z programu 500+ na początku kwietnia, otrzymają pierwsze wypłaty w okolicach maja.

- Z tym, że pamiętajmy - w pierwszym okresie z jednej strony obowiązuje przepis, zgodnie z którym będziemy musieli trochę dłużej poczekać na te pieniądze, bo gmina od momentu, kiedy złożymy wniosek, ma trzy miesiące na wypłatę pieniędzy, ale z drugiej strony dzięki temu, nawet jeśli złożymy wniosek w czerwcu, to otrzymamy świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia. Można spodziewać się, że osoby, które będą pierwsze, uzyskają pieniądze pewnie w maju, natomiast nie trzeba się specjalnie spieszyć i denerwować - podkreśla Marczuk.

REKLAMA

Do programu można dołączyć w dowolnej chwili

Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie, jednak w kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.

Jak dodaje wiceminister, jeśli chodzi o wnioski złożone po 1 lipca, będzie obowiązywać zasada ogólna: jak składamy wniosek do 10 danego miesiąca, to otrzymujemy pieniądze do końca danego miesiąca, jak po 10 - to do końca następnego miesiąca.

Wypłatami świadczenia wychowawczego będą zajmowały się samorządy, w których trwają intensywne przygotowania do nowego zadania.

- Samorządowcy mówią, że kalendarz jest dość napięty, ale mają pełne 6 tygodni, wiec powinno być wystarczająco czasu na przygotowanie się do wdrożenia ustawy, nie powinno być problemów - ocenia Marczuk.

Gdzie złożyć wniosek?

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia, że wnioski będzie można składać w gminie nie tylko osobiście, ale też przez pocztę oraz online.

Można to będzie zrobić również przez elektroniczną bankowość, czyli osoby mające konta i obsługujące je elektronicznie będą mogły za ich pośrednictwem złożyć wniosek. Nie wymaga to podpisu elektronicznego czy zakładania konta na e-PUAP-ie.

Zobacz, jak złożyć wniosek o świadczenie z programu "Rodzina 500+" >>>

REKLAMA

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia, jak złożyć wniosek:

Źródło: Polskie Radio

PAP, awi


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej