Kooperatywa "Dobrze" otwiera kolejny sklep. „Stawiamy na zdrową żywność”
Jest coraz więcej osób, które chcą jeść zdrowo i są gotowe zapłacić więcej za produkty lepszej jakości, i co ważne od sprawdzonych dostawców.
2016-04-14, 12:35
Posłuchaj
W Warszawie działa Kooperatywa Spożywcza „Dobrze”, która prowadzi sklep ze zdrową żywnością.
Społeczność i zdrowa żywność
- Kooperatywa Spożywcza „Dobrze” to przede wszystkim społeczność, grupa ponad 170 gospodarstw domowych, która realizuje wspólny cel. Naszym priorytetem jest dostęp do zdrowej żywności – wyjaśnia Beata Charycka, członkini Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”.
Sklep należy do 170 gospodarstw domowych
Sklep jest wspólna własnością wszystkich członków i członkiń.
- My naszą pracą i składkami sprawiamy, że on funkcjonuje. Każdy w sklepie pracuje, minimalny wkład to 3 godziny w miesiącu i płacimy również minimalną składkę na pół roku z góry – tłumaczy rozmówczyni.
REKLAMA
Gwarancja wypłacalności sklepu
- Płacimy 150 zł na pół roku z góry po to, żeby móc opłacić czynsz, żeby wiedzieć, że będą zagwarantowane pieniądze na pensje dla osób u nas zatrudnionych. Model naszego działania zakłada, że tworzymy sprawiedliwe miejsca pracy. Są osoby, które u nas pracują i dostają za to wynagrodzenie. Te osoby zajmują się zaopatrzeniem sklepu, lub koordynacją sprzedaży. Tego nie da się robić woluntarystycznie – mówi członkini.
Dochody nie zysk
- Nasz sklep przynosi dochody. Jesteśmy działalnością non-profit. To oznacza, że wypracowany dochód przeznaczamy w 100 proc. na rozwój naszej społeczności i sklepu. Teraz to się dzieje, rozwijamy się dynamicznie i otwieramy kolejny sklep – deklaruje gość.
Cele kooperatywy
Pierwszy cel kooperatywy to łatwiejszy dostęp do zdrowej żywności. - Wspieramy również lokalnych rolników, gospodarstwa rodzinne. Chcemy omijać sklepy wielkopowierzchniowe. Trzeci cel to budowanie społeczności opartej o demokratyczne zasady – dodaje.
Takie ruchy są coraz bardziej popularne w krajkach Europy Zachodniej, oparte są one na przekonaniu, że sposób produkcji i dystrybucji dóbr w społeczeństwie jest nierozłącznie związany z kwestorami ekologii i demokracji.
REKLAMA
Elżbieta Mamos, abo
REKLAMA