PIT 2015: organizacje pożytku publicznego czekają na 1 proc.

2016-04-20, 10:05

PIT 2015: organizacje pożytku publicznego czekają na 1 proc.
Czas na rozliczenie PIT mamy zazwyczaj do końca kwietnia. Foto: Glow Images/East News

Do 2 maja mamy czas na złożenie zeznania podatkowego. Składając zeznanie, warto pamiętać o możliwości przekazania 1 procenta podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jest ich ponad 8 tysięcy.

Posłuchaj

Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor: status OPP, czyli organizacji pożytku publicznego nie jest dany na zawsze, podlega weryfikacji (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W ubiegłym roku z możliwości tej skorzystało 47 procent podatników, a wpływy z tego tytułu wyniosły 557 milionów złotych.

Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor zaznacza, że pełną listę uprawnionych organizacji mogących korzystać z jednego procenta łatwo znaleźć w internecie, pod adresem www.bazy.ngo.pl i www.pozytek.gov.pl.

Andrzej Marczak z firmy doradczej KPMG spodziewa się, że w tym roku liczba osób, które przekażą
1 procent swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego wzrośnie.

Zwraca jednak uwagę, że dla dużej grupy podatników wyczerpuje to całoroczną działalność dobroczynną. Z badań KPMG wynika, że część osób traktuje 1 procent jako swoistą darowiznę.

- A przecież nie jest to dodatkowy koszt, tak czy owak zapłacilibyśmy tyle samo, dzielimy się kwotą podatku, która i tak trafiłaby do urzędu skarbowego - uzupełnia.

Rozliczenia przez internet są z roku na rok coraz bardziej popularne

Paweł Jurek z ministerstwa finansów zwraca z kolei uwagę na to, że coraz bardziej popularne jest wypełnianie i wysyłanie PIT-ów drogą elektroniczną.

Według resortu finansów rozliczenia roczne przez internet są z roku na rok coraz bardziej popularne, bowiem e-PIT składa się szybko, prosto i bez wychodzenia z domu. Z danych MF wynika, że w 2009 r. przez internet wysłano 320 tys. formularzy, w 2014 r. ponad 5 mln, a rok temu złożono ponad 7 milionów elektronicznych zeznań. Tymczasem liczba wysłanych e-PIT-ów rośnie z każdym dniem.

- Jest zatem szansa, aby do końca okresu rozliczeniowego było ich więcej niż w ubiegłym roku - liczy ministerstwo finansów.

PIT można też wypełnić w tradycyjnej, papierowej formie. Dla tych, którzy chcą złożyć go osobiście, 28 i 29 kwietnia urzędy skarbowe będą otwarte dłużej.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe

Resort przypomina, że od 18 marca można korzystać z kolejnej usługi, która upraszcza i przyspiesza składanie rozliczenia rocznego. Chodzi o uruchomione po raz pierwszy w 2015 r. wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (tzw. PFR). Z możliwości tej skorzystało wówczas ponad 100 tys. osób.

Wypełniony wstępnie PIT-37 zawiera już informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki, w związku z czym nie trzeba ich przepisywać. Wystarczy uzupełnić dane, np. o ulgi podatkowe lub wskazanie organizacji pożytku publicznego, która będzie beneficjentem 1 proc. podatku. Aby skorzystać z PFR, należy wejść na Portal Podatkowy resortu finansów, uzupełnić PIT o ulgi, przekazać 1 proc. i wysłać.

IAR/PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej