OECD o węgierskiej gospodarce: za dużo wydatków, regulacji i biurokracji
Węgry powinny obniżyć deficyt budżetowy i ograniczyć wydatki, by zmniejszyć swój dług publiczny – oceniła w piątek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), zwracając też uwagę na potrzebę podtrzymania wzrostu gospodarczego kraju.
2016-05-06, 21:50
"Wola rządu, by stopniowo zredukować relację długu do PKB (…) budzi zadowolenie, ale doprowadzenie do tego będzie wymagało w średniej perspektywie niższego deficytu niż obecny” – napisała organizacja w raporcie na temat Węgier. Dług publiczny wyniósł w zeszłym roku 75,3 proc. PKB.
OECD szacuje, że deficyt Węgier wyniesie w tym roku 1,9 proc., ale w przyszłym wzrośnie do 2,5 proc. W 2018 roku na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne.
OECD: poziom wydatków za duży w stosunku do przychodów kraju
Według OECD poziom wydatków publicznych Węgier jest zbyt wysoki w stosunku do wysokości przychodów kraju. Władze powinny m.in. „monitorować i ograniczać warunkowe zobowiązania publicznoprawne w sektorze energii elektrycznej”.
Uwaga na słabnący wzrost gospodarczy
Organizacja podkreśliła, że Węgry odnotowują od 2012 roku wysoki wzrost gospodarczy, poczyniły jednak mniejsze postępy w sferze podtrzymywania dalszego wzrostu; oczekuje się, że w tym roku spadnie on do 2,5 proc. z 2,9 proc. w 2015 roku, choć w przyszłym roku OECD prognozuje wzrost o 3 proc.
Potrzebne reformy strukturalne
OECD zwróciła uwagę, że w miarę jak będą się kurczyć niewykorzystane zasoby w gospodarce, utrzymanie wzrostu będzie wymagać reform strukturalnych, by wzmocnić sektor biznesowy i podnieść kwalifikacje pracowników.
Za dużo regulacji i biurokracji
Według OECD kluczowym czynnikiem warunkującym przyspieszenie wzrostu jest szybsza akumulacja kapitału. Tymczasem na krajowe inwestycje, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, hamująco działają często zmieniające się przepisy. Inwestycje zagraniczne koncentrują się zaś w kilku sektorach, przede wszystkim motoryzacyjnym.
W tym kontekście OECD zaleciło „poprawę przejrzystości, stabilności i sposobu formułowania polityki regulacyjnej” oraz redukcję nadmiernych regulacji biurokratycznych.
OECD zwróciła też uwagę na niewystarczające tempo redukowania kredytów niespłacanych w terminie. Odsetek niespłacanych w terminie kredytów gospodarstw domowych na Węgrzech wynosił w sierpniu 2015 roku 18,4 proc.
REKLAMA