„Grunt na medal”: ruszyła VII edycja konkursu. A udział w rywalizacji się opłaca

Już po raz siódmy gminy z całej Polski mogą rywalizować o tytuł najatrakcyjniejszych terenów inwestycyjnych i zainteresowanie globalnych inwestorów.

2016-05-10, 10:42

„Grunt na medal”: ruszyła VII edycja konkursu. A udział w rywalizacji się opłaca
Z grupy wszystkich zgłoszonych działek wybrana zostanie ta najbardziej atrakcyjna. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O konkursie „Grunt na medal” mówił w Polskim Radiu 24 Michał Borowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Działki zgłaszane do konkursu „Grunt na medal” muszą spełniać określone warunki, mówił w Polskim Radiu 24 Michał Borowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

- Poszukujemy działek większych niż 2 hektary, które nie są włączone do specjalnych stref ekonomicznych. To bardzo ważny warunek. Nie interesuje nas forma własności, tzn. mogą to być grunty zarówno należące do samorządów, jak i prywatne. Natomiast ważne jest, żeby zgłaszać swoje kandydatury za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego, czyli starostów, prezydentów, burmistrzów, wójtów – wylicza kryteria konkursowe ekspert.

Z grupy wszystkich zgłoszonych działek wybrana zostanie ta najbardziej atrakcyjna.

- Przy czym mówimy o działkach niezabudowanych, czyli nie szukamy hal do renowacji, ani żadnych tego typu obiektów. Szukamy gruntów, na których od zera będą stawiane nowe zakłady pracy – podkreśla Michał Borowski.

REKLAMA

Udział w konkursie przynosi wymierne korzyści

W konkursie warto startować. Z danych wynika, że co drugi zwycięzca konkursu znalazł już inwestorów i to nawet tych ze światowej ligi.

- Naszym sztandarowym przykładem, którym zawsze się chwalimy, jest zwycięzca laureat konkursu „Grunt na medal” z Wrześni, z 2005 roku. Tam ta ogromna inwestycja Volkswagena za 800 mln euro pokazuje, że warto w tym konkursie startować. Także przykład z 2012 roku, półfinalista konkursu, czyli gmina Jawor dzisiaj cieszy się z decyzji Mercedesa o ulokowaniu tam nowej fabryki silników. Także przykład Połańca, tutaj też mieszkańcy cieszą się z inwestycji wartej ponad 12 mln zł, gdzie forma Premix, początkowo nosząca się z zamiarem przeniesienia produkcji w inne rejony Polski, zdecydowała na tym gruncie wyróżnionym w naszym konkursie zbudować fabrykę i stworzyć miejsca pracy – podaje przykłady Michał Borowski.

Zgłoszenia do konkursu do 20 maja przyjmują Regionalne Centra Obsługi Inwestora. Ogłoszenie zwycięzców będzie miało miejsce w październiku.

Sylwia Zadrożna, awi

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej