Protest przeciwko kopalni odkrywkowej

Koalicja pod nazwą „Rozwój tak, odkrywki nie” oraz inne pozarządowe organizacje wspierały protest przeciwko budowie kopalni odkrywkowej w Polsce.

2016-05-11, 13:23

Protest przeciwko kopalni odkrywkowej
Lokalnej społeczności grozi przesiedlenie i degradacja okolicznego środowiska naturalnego. Foto: Pixabay

Posłuchaj

O protestach przeciwko kopalniom odkrywkowym i bankowi, który je finansuje w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Inwestorem jest ZE PAK, czyli Zespół Elektrowni "Pątnów-Adamów-Konin", a jedną z instytucji współfinansującej jest Nationale Nederlanden PTE.

Konsekwencje inwestycji

Lokalnej społeczności grozi przesiedlenie i degradacja okolicznego środowiska naturalnego.

- Ta kopalnia węgla brunatnego planowana jest od 2009 roku przez spółkę ZE PAK. Poprzednie Ministerstwo Środowiska w 2014 roku zatwierdziło dokumentację geologiczną złoża Oczkowice. W ciągu dwóch lat grozi nam tzw. ochrona złoża. To w praktyce oznacza 18 tysięcy mieszkańców, 1 800 gospodarstw i 1300 zakładów pracy niestety pozbawione będą produktów do przetworów. Będziemy pozbawiani funduszów europejskich. To będzie powolne wymieranie gospodarstw. Taka niepewność. Chcemy zapobiegać tym planom, bo jeśli kopalnia zacznie inwestycje u nas, to nie będzie odwrotu. Planowane jest 11 tysięcy hektarów samej odkrywki, do tego dochodzi obszar leja depresyjnego. To jest olbrzymi obszar wyłączony z produkcji żywności – podkreśla Sylwia Maćkowiak Stowarzyszenia Nasz Dom w powiedzie Gostyńskim i Rawickim.

Aleksandra Tycner, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej