Elżbieta Rafalska: świadczenie z programu Rodzina 500+ nie podlega egzekucji komorniczej
Świadczenia z programu Rodzina 500 Plus nie podlegają egzekucji komorniczej. Przypomina o tym minister rodziny pracy i polityki społecznej. Elżbieta Rafalska podkreśla, że zakładano to od początku, przy wprowadzaniu świadczenia.
2016-05-17, 15:01
Posłuchaj
Za naruszenie przepisu zakazującego egzekucji świadczenia komornikom grozi kara dyscyplinarna: od upomnienia do wydalenia z zawodu
Dodaj do playlisty
W ustawie Rodzina 500 Plus zajęcia komornicze nie były dopuszczalne, podobnie jak egzekucje administracyjne. Dodatkowo można było pieniądze odebrać przekazem pocztowym lub w kasie gminy - wyjaśniła minister Rafalska. Zasady te nie zapobiegały jednak zajęciom komorniczym z kont bankowych. Minister rodziny pracy i polityki społecznej powiedziała, że aby dodatkowo zabezpieczyć świadczenie przed egzekucją, pieniądze wpływające na konta rodzin będą specjalnie "znaczone". Wyjaśniła, że na koncie jednej z rodzin w Zachodniopomorskiem komornik zajął znaczną sumę pieniędzy z programu 500 Plus, ale stało się tak, ponieważ środki ze świadczenia nie były oznaczone. Komornik wycofał się ze swojej decyzji, a pieniądze wróciły na konto rodziny - dodała minister Elżbieta Rafalska.
Kara od upomnienia do wydalenia z zawodu
Komornikom, którzy zajęliby środki z programu Rodzina 500 Plus grozi postępowanie dyscyplinarne. Ministerstwo Sprawiedliwości wydało komunikat, w którym pisze, że za naruszenie przepisu zakazującego egzekucji świadczenia grozi kara od upomnienia do wydalenia z zawodu. - Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, świadczenie z tytułu programu Rodzina 500 Plus jest świadczeniem wychowawczym. Jako takie nie może być więc przedmiotem egzekucji - napisano w komunikacie ministerstwa sprawiedliwości.
Premier: Złożono już 2,5 mln wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Rodzina 500 plus"
TVN24
IAR, abo
REKLAMA
REKLAMA