Innowacyjność mamy we krwi, ale…

Motory polskiej gospodarki wyczerpują się i trzeba szukać nowych bodźców rozwojowych - mówił ostatnio wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

2016-05-23, 15:31

Innowacyjność mamy we krwi, ale…
Według rankingu innowacyjności opublikowanego przez Unię Europejską w 2015 roku Polska była na 24 miejscu na 28 krajów UE.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O innowacyjności w Polsce w Polskim Radiu 24 mówi Lidia Kołucka-Żuk, z firmy Pelion (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego radia)
+
Dodaj do playlisty

Innowacja powinna zwiększyć konkurencyjność naszych firm, bo do wykorzystania mamy ogromny potencjał - tłumaczy Lidia Kołucka-Żuk, z firmy Pelion.

Nie mamy się czego wstydzić

- Polskie firmy mają przede wszystkim ogromne chęci, mają bogate zasoby ludzkie i wiedzę. Absolutnie nie mamy się czego wstydzić, mamy doskonałych ludzi, którzy chcą budować siłę swoich przedsiębiorstw i gospodarki. Potrzeba jest wsparcia z zewnątrz m.in. chodzi o stabilność prawa. To pomaga firmom się rozwijać i wykorzystać zasoby jakie mają. Pomogą zachęty podatkowe, lub rozwiązania, które stymulują i zachęcają firmy do współpracy na przykład z uniwersytetami – podkreśla gość Polskiego Radia 24.

Rząd zamierza stawiać na innowacje

Nowe ulgi i przywileje w podatkach dochodowych dla firm inwestujących w badania i rozwój przewiduje rządowy projekt ustawy. Ważne jest silne współdziałanie i powiązanie biznesu z nauką.

- To jest ważne, żeby efektywnie te dwa światy się spotkały. Jest już wiedza i świadomość zarówno po stronie biznesu, jak i po stronie uniwersytetów. Tak, żeby te dwie branże wspierały się w tym jak wykorzystywać swoje zasoby skutecznie i rozwiązywać problemy takie jak na przykład w jaki sposób komercjalizować patenty. W tej chwili większość patentów trafia do szuflady – wyjaśnia rozmówczyni.

REKLAMA

Wzory do naśladowania

Powinniśmy się też uczyć od innych i wprowadzać już działajcie rozwiązania, które pobudziłyby innowacyjność w naszej gospodarce.

- Dobrym pomysłem są klastry innowacyjności takie jak na przykład w Oxfordzie. Ważne są również rozwiązania instytucjonalne po stronie państwa, system zachęt podatkowych związany ze środkami przeznaczonymi na badania i rozwój. Tak to funkcjonuje na przykład we Francji. Warto przyjrzeć się również barierom prawnym, które ograniczają rozwój innowacji – wymienia ekspertka.

Na razie w globalnych rankingach innowacyjności jesteśmy na szarym końcu w Europie. Według rankingu innowacyjności opublikowanego przez Unię Europejską w 2015 roku Polska była na 24 miejscu na 28 krajów UE.

Justyna Golonko, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej