Związkowcy OPZZ chcą wydłużenia urlopu z 26 do 32 dni
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chce wydłużenia przysługującego urlopu rocznego z 26 do 32 dni.
2016-06-09, 14:07
Posłuchaj
Polska znajduje się w czołówce najbardziej zapracowanych państw - Polacy są mocno przepracowani i dlatego zmiany są konieczne - mówi Andrzej Radzikowski wice przewodniczący OPZZ.
- Jesteśmy na drugim miejscu, jeśli chodzi o ilość czasu przeznaczonego na pracę. Mówimy o tygodniowym wymiarze czasu pracy. Co najmniej w sześciu krajach Unii Europejskiej: Francja, Niemcy, Dania, Czechy, Szwecja, Irlandia, przewidziany prawem czas pracy tygodniowej jest mniejszy niż 40 godzin, które obowiązuje w Polsce. Ponad to Polacy pracują dłużej niż to przewiduje Kodeks, bo według danych średni czas pracy wynosi w naszym kraju 42,5 godzin. To jest absolutna czołówka światowa, 6 miejsce na świecie. To oznacza, że jesteśmy bardzo zapracowani, czyli na pewno jesteśmy zmęczeni – podkreśla gość radiowej Jedynki.
Dobry moment na zmiany
Według OPZZ pracujemy ciężko, długo i za małe pieniądze - więcej dni wolnych wynagrodziłoby ciężką pracę Polaków. Zdaniem związkowców to dobry moment na zmiany.
- Polska gospodarka jest w dobrej kondycji. Mamy stabilny wzrost gospodarczy, firmy w większości wypracowują zyski. To dobra okazja, by poprawiać warunki pracy. Warto pamiętać, że wzrost wypracowują pracownicy, którzy przez ostatnie kilkanaście lat nie uczestniczyli proporcjonalnie we wzroście gospodarczym – podkreśla rozmówca.
REKLAMA
Niska wydajność pracy
Ale zdaniem przedsiębiorców, urlopy są wystarczająco długie, a ich przedłużenie nie poprawi efektywności pracowników. Moniki Gładoch z Pracodawców RP przypomina, że w Polsce mamy niską wydajność pracy.
- Nie jest taka jakiej, byśmy oczekiwali. Niemcy wyprzedzają nas trzykrotnie, jeśli chodzi o wydajność pracy. Ciągle więc dalece odbiegamy od średniej unijnej. Uczymy się pracować. Efektywność wiąże się z zaradnością, ale też pewnego rodzaju uczciwością w pracy, bo rzeczywiście pracujemy długo, ale czy w 100 proc. poświęcamy ten czas pracy? Tego nie jesteśmy pewni – podkreśla specjalistka.
Efektywność rośnie wolniej niż płace
Efektywność pracy Polaków rośnie, i to są najwyższe wzrosty wśród wszystkich krajów Europy Zachodniej, przypomina Andrzej Radzikowski.
- Wielu pracodawców argumentując, że nie można poprawiać warunków pracy, bo jest niższa wydajność. Zapominają powiedzieć, że jest wielokrotnie niższe wynagrodzenie. W ostatnich kilku latach wzrost wydajności pracy wyprzedzała wzrost płac, więc jest pole do poprawy warunków – dodaje.
REKLAMA
Postulaty związane z wydłużeniem urlopu wypoczynkowego są jednym z punktów programu OPZZ "Godna praca". Związkowcy chcą przedstawić swój pomysł Radzie Dialogu Społecznego.
Justyna Golonko, abo
REKLAMA