Niczyje miliardy znajdą właścicieli? Weszło nowe prawo
1 lipca w życie wchodzi nowelizacja prawa bankowego, która ureguluje sposób postępowania z nieaktywnymi rachunkami.
2016-07-01, 11:43
Posłuchaj
Łatwiej będzie odnaleźć oszczędności w bankach po śmierci bliskich. Umożliwi to centralna informacja o rachunkach uśpionych - wyjaśnia Maja Markiewicz, dyrektor Linii biznesowej usługi Ognivo w Krajowej Izbie Rozliczeniowej.
- To będzie system łączący wszystkie banki i SKOK-i w jednym miejscu. Gdybyśmy na przykład mieli tytuł prawny do nabycia spadku, chcemy się dowiedzieć, gdzie osoba zmarła miała konta, bo nie wiemy, to możemy iść do dowolnego banku bądź SKOKu wraz z tytułem prawnym i złożyć odpowiedni wniosek. Instytucja finansowa wysyła zapytanie do centralnej informacji, czy dana osoba miała konto i gdzie je miała i jaki jest jego numer. Centralna informacja rozsyła po wszystkich bankach i wszystkich SKOK-ach zapytanie, w ciągu 3 dni zbierana jest odpowiedź i generowana jest zbiorcza odpowiedź, która następnie przekazywana jest klientowi – wyjaśnia ekspertka.
Nieaktywne konta znikną
Banki będą też zobowiązane do przypominania się klientowi, jeśli zobaczą, że nie korzysta on z konta. Na 6 miesięcy przed upływem 10-letniego terminu instytucja prowadząca rachunek będzie musiała poinformować posiadacza o tym fakcie i jego konsekwencjach. W wypadku nieaktywnych rachunków umowy będą rozwiązywane.
Dyspozycja na wypadek śmierci
Na popularności może też zyskać dyspozycja wkładem na wypadek śmierci.
REKLAMA
- To jest dodatkowo obowiązek nałożony na banki. Dyspozycja wkładu na wypadek śmierci jest to dyspozycja, którą każdy klient może złożyć do swojego konta. Mówi ona, że osoba może przyjść po mojej śmierci i wyciągnąć pieniądze do wysokości X wartości. Te pieniądze nie wchodzą w skład masy spadkowej – tłumaczy rozmówczyni.
Upoważnić będzie można małżonka, rodzeństwo, wstępnych (rodzice, dziadkowie) lub zstępnych (potomkowie). Kwota dyspozycji nie będzie wchodzić w skład spadku, lecz jej wysokość nie może przekroczyć dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za miesiąc poprzedzający miesiąc zgonu właściciela rachunku.
Od 1 lipca 2016 r. bank będzie miał obowiązek przy zawieraniu umowy poinformować klienta, że ma możliwość wydania dyspozycji na wypadek śmierci.
Sylwia Zadrożna, abo
REKLAMA
REKLAMA