OFE czy ZUS? I tak trzeba dodatkowo oszczędzać
Jeszcze przez tydzień ubezpieczeni mogą decydować, czy część składki na ubezpieczenie społeczne trafi do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy będzie przekazywana w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2016-07-25, 12:29
Posłuchaj
Okno transferowe zamyka się 31 lipca, decydujemy o niewielkiej części, niecałych 3 procent, ale to nie to przesądza, że dużego ruchu transferowego nie mamy - mówi Marek Zuber, ekonomista.
- Po tym co powiedział Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński nikt już w Polsce nie wierzy, że OFE przetrwają. Skoro tak, to po co mam iść i cokolwiek zmieniać. Zarzutami pod adresem OFE były często słabe wyniki funduszy w ostatnich dwóch latach. Jednak w sytuacji, gdy te fundusze mają 100 proc. pieniędzy inwestować w akcje lub obligacje korporacyjne, to w 90 proc. to politycy są odpowiedzialni za słabe wyniki OFE. Ich decyzje przyczyniły się do tego, że na giełdzie dominowały spadki. Począwszy od samej decyzji jeszcze PO ws. OFE potem połączenie górnictwa z energetyką, podatek od kopalin. A potem pomysły PiSu m.in. podatek bankowy – wyjaśnia.
Posłuchaj
Ważne jest oszczędzanie
Adam Czerniak ekonomista Polityki Insight i SGH uważa, że powinniśmy wyciągnąć wnioski na przyszłość i pomyśleć też o rozwiązaniach, które zachęcą Polaków do długoterminowego oszczędzania na emeryturę.
- Dwa lata temu mówiłem, że warto by było wybrać ZUS, z tej perspektywy okazuje się to słuszne, bo teraz te pieniądze i tak trafią do ZUS, będą umieszczone w ¼ w Funduszu Rezerwy Demograficznej, a w ¾ na naszych kontach, czyli trafią do Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Zatem pozostanie filar I i III. Rząd będzie się wzorował na doświadczeniach brytyjskich by zmotywować Polaków do oszczędzania, pytanie tylko czy to się uda – tłumaczy rozmówca.
REKLAMA
Posłuchaj
Tu mowa o programach, do których pracodawcy zapisywaliby swoich pracowników. Co mogliby potem się wypisać, ale też mogliby - i to byłoby zdaniem ekonomistów oczywiście dużo lepsze rozwiązanie - dalej oszczędzać.
Ważny jest wybór
Nawiązując do dyskusji o obniżeniu wieku emerytalnego w Polsce, Marek Kłoczko dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej dodaje z kolei, że Polacy powinni mieć wybór, albo przechodzą na emeryturę, albo pracują dalej.
- Bardzo często spotykam się z sytuacją, że ludzie osiągają wiek emerytalny i wcale na emeryturę iść nie chcą, wolą pracować. Jeśli będzie taki system, że przy niskich emeryturach, będzie możliwość pracy dla osób, które chcą, to wiele osób może z tego skorzystać – uważa ekspert.
Posłuchaj
A wnioski w sprawie wyboru ZUS czy OFE można składać do 31 lipca do końca dnia na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, można go przekazać osobiście w ZUS, wykorzystać "zusomaty" dostępne przez 24 godziny na dobę w większych placówkach ZUS lub przesłać pocztą na adres miejscowego oddziału. Złożone po 31 lipca nie będą uwzględnione.
REKLAMA
Sylwia Zadrożna, abo
REKLAMA