E-komornik, czyli elektroniczne postępowania komornicze
Przed nami sporo zmian w przepisach komorniczych, które ogólnie rzecz ujmując prowadzą do elektronizacji postępowań komorniczych.
2016-08-09, 10:38
Posłuchaj
Już 8 września zacznie obowiązywać elektroniczne zajęcie rachunku bankowego.
- Komornicy w ramach swoich kompetencji dokonują zajęcia rachunków bankowych dłużników. Robią to metodą tradycyjną, czyli wysyłają pismo do banku. Od 8 września będzie się to odbywało całkowicie elektronicznie. W ten sposób przyspieszy to znacznie postępowanie egzekucyjne. Ograniczy również możliwość dłużników wybierania pieniędzy przed zajęciem komorniczym. System będzie tańszy - mówi Monika Janus z Krajowej Rady Komorniczej.
E-licytacja opóźniona
W przyszłości mamy też mieć wszczęcie egzekucji za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, czyli e-licytację.
- Elektroniczna licytacja ruchomości niestety nie wejdzie w życie 8 września. Brakuje rozporządzeń wykonawczych. Termin wdrożenia tego rozwiązania zastanie przesunięty o pół roku. Już teraz mamy pewne wątpliwości co do tych zmian, które sygnalizujemy. Aby dokonać licytacji elektronicznej komornik będzie musiał odebrać dłużnikowi ruchomość. Sugerujemy, żeby robić to tuż przed licytacją, żeby nie zwiększać kosztów dozoru. System będzie dostępny przy sądach rejonowych – wyjaśnia specjalistka.
REKLAMA
Szybciej i taniej
Chodzi o to, aby postępowania egzekucyjne były szybsze, tańsze i skuteczne.
- Nowe rozwiązania zagwarantują dłużnikom składanie skarg na czynności komornika na przykład przy egzekucji ruchomości. Komornik nie będzie mógł sprzedać zajętego sprzętu, dopóki nie uprawomocni się czynność zajęcia. Dla wierzycieli zmiany oznaczają, że szybciej dostaną swoje pieniądze – dodaje.
Niektóre zmiany obowiązują już od początku lipca. Przykładowo od 1 lipca komornik zamiast wysyłać do sądu wniosek o wpis do księgi wieczystej o wszczęciu egzekucji, może dokonać go sam.
Sylwia Zadrożna, abo
REKLAMA
REKLAMA