Jest wniosek Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu o udział w Grupie Roboczej

2016-08-12, 16:28

Jest wniosek Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu o udział w Grupie Roboczej
Mariusz Zając, sekretarz Stowarzyszenia powiedział IAR, że akcja ma polegać na odłożeniu przez klientów płatności rat zaciągniętych kredytów z ostatnich dwóch lub jednej rat tego roku na spłatę po nowym roku. Foto: Depositfoto

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu chce, aby w Grupie Roboczej do spraw Ryzyka Walutowych Kredytów Mieszkaniowych, powołanej przez Komitet Stabilności Finansowej miała udział strona społeczna.

Dziś w tej sprawie złożyło pismo do prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Sekretarz Stowarzyszania Stop Bankowemu Bezprawiu, Mariusz Zając poinformował, że byliby to eksperci "walczący z bankowym bezprawiem".
Stowarzyszenie wspiera osoby, które są w konflikcie z bankami między innymi z powodu niespłacanych kredytów frankowych. Zapowiedziało akcję społecznego nieposłuszeństwa "Zero haraczu", którą ma rozpocząć manifestacja, planowana na wrzesień.

Koniec z płaceniem rat?

Mariusz Zając, sekretarz Stowarzyszenia powiedział IAR, że akcja ma polegać na odłożeniu przez klientów płatności rat zaciągniętych kredytów z ostatnich dwóch lub jednej rat tego roku na spłatę po nowym roku. Celem ma być - jak mówi - zamanifestowanie sprzeciwu wobec umów kredytowych, których zapisy są niezgodne z prawem.

- Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że my nie namawiamy do niepłacenia w ogóle, ale do przesunięcia płatności na nowy rok - powiedział IAR. - My działamy w granicach prawa i nikogo nie namawiamy do jego łamania. A banki robią to permanentnie - powiedział IAR. Jak wyjaśniał, chodzi też o to, żeby płatności klientów odłożone na przyszły rok obniżyły zyski banków w skali roku.

Pomoc formalna

Stowarzyszenie ma przygotowaną pomoc prawną i odpowiednie formularze dla kredytobiorców do przedstawienia bankom, które będą się domagały spłat zaległości. Sekretarz SBB zaznaczył, że akcja ma dotyczyć nie tylko kredytów walutowych.
Komitet Stabilności Finansowej powołał w środę Grupę Roboczą ds. Ryzyka Walutowych Kredytów Mieszkaniowych, w której skład wejdą przedstawiciele instytucji reprezentowanych w KSF.
Będą w niej pracować przedstawiciele instytucji reprezentowanych w Komitecie Stabilności Finansowej, czyli Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Grupa powstała z inicjatywy prezesa NBP.

IAR, abo  

Polecane

Wróć do strony głównej