Polska gospodarka idzie śladami węgierskiej

Węgierski bank centralny podjął decyzję o wysokości stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami utrzymał on główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie wynoszącym 0,9 procent.

2016-09-21, 11:52

Polska gospodarka idzie śladami węgierskiej
Viktor Orban. Foto: FLICKR/Európa Pont/CC BY 2.0

Posłuchaj

Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej na antenie Polskiego Radia 24 zaleca Polsce węgierską elastyczność w rozmowach z zagranicznymi partnerami (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Kilka dni temu Agencja S&P podniosła rating Węgier z BB+ do BBB-.

- Podwyżka ratingu oznacza przejście Węgier z obszaru „ratingów nieinwestycyjnych” (zwanych śmieciowymi) do grupy państw z ratingiem inwestycyjnym - komentuje Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i znawca Węgier.

- Gospodarka węgierska jest stabilna i przewidywalna. W tym roku wartość inwestycji zagranicznych na Węgrzech, głównie amerykańskich i niemieckich jest już wyższa niż w całym ubiegłym roku. To potwierdza, że przewidywalność polityki rządu Węgierskiego przynosi efekty – wyjaśnia rozmówca.

Niższe koszty długi publicznego

- Rating Węgier nie jest już śmieciowy to zmniejszy koszty obsługi zadłużenia publicznego. W praktyce oznacza to będzie większe pole manewru, jeśli chodzi o tamtejszy budżet i możliwość zmniejszenia deficytu – dodaje.

REKLAMA

Polska jak Węgry

Zdaniem eksperta Polska podąża śladem Węgier.

- Im też obniżano ratingi, premier Węgier to przetrzymał. Jest też pewna różnica między polityką rządu węgierskiego i polskiego. Rząd premiera Orbana był bardzo elastyczny w negocjacjach z partnerami zagranicznymi. Jeśli Unia Europejska się na coś nie zgadzała i miała rację, to rząd się wycofywał i proponował nowe rozwiązanie. I nam bym zalecał taką elastyczność – tłumaczy gość.

S&P uznało, że gospodarka Węgier w nadchodzących latach będzie rozwijała się w średnim tempie 2,5 procent.

Węgry wprowadziły zakaz handlu w niedziele, z którego następnie się wycofały. Zastrzeżenia KE wzbudzał też pierwotny kształt podatku handlowego, który ostatecznie został zmieniony.

REKLAMA

Dominik Olędzki, abo

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej