Stopa bezrobocia coraz niższa. "Brakuje pracowników”"

Według danych GUS, w sierpniu wyniosła 8,5 proc. wobec 8.6 proc. w lipcu. Wskaźnik ten jest najniższy od 25 lat.

2016-09-23, 13:14

Stopa bezrobocia coraz niższa. "Brakuje pracowników”"
Radosław Kubaś, partner w firmie doradczej Deloitte, Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Wojciech Kuśpik, organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Foto: PR24

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli Radosław Kubaś, partner w firmie doradczej Deloitte, Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Wojciech Kuśpik, organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Dane komentowali goście Pulsu Gospodarki, którzy uczestniczyli we Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku.

Co  szarą strefą?

Jak mówi Radosław Kubaś, partner w firmie doradczej Deloitte, mamy do czynienia z dobrym trendem, choć powstaje pytanie, ile faktycznie osób nie pracuje.

- Gdybyśmy uwzględnili zatrudnienie w szarej strefie, to pewnie byłoby jeszcze lepiej. Na tym tle Polska Wschodnia wypada trochę gorzej, jakieś dwa punktu. Myślę jednak, że kraj się rozwija i idzie w dobrą stronę – mówi ekspert.


Posłuchaj

Radosław Kubaś, partner w firmie doradczej Deloitte: o szarej strefie 0:14
+
Dodaj do playlisty

Brakuje pracowników

Dla przedsiębiorców obecnie największą barierą rozwojową jest brak dostępu do kadr - dodaje Wojciech Kuśpik, organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

- Nie chodzi już tylko o wykwalifikowane kadry, ale również w niektórych regionach brakuje jakichkolwiek pracowników. To zaczyna być problemem rozwojowym, bo przedsiębiorcy tworzą nowe miejsca pracy, ale brakuje chętnych by je wypełnić – wyjaśnia gość.

Posłuchaj

Wojciech Kuśpik, organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego: brakuje pracowników 0:17
+
Dodaj do playlisty

Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zauważa, że często dane dotyczące bezrobocia rozmijają się z rzeczywistością. I co prawda poziom bezrobocia we wschodnich regionach Polski jest wyższy, ale i tak nie jest on tożsamy z liczbą osób faktycznie zainteresowanych podjęciem pracy.

REKLAMA

- 2-3 lata temu pracodawcy zaczęli zgłaszać problemy z pracownikami, którzy chcieliby pracować. My mamy specyficzne położeniem, zawsze problem strefy polegał na tym, że była daleko od centrum Polski. Dlatego mieliśmy zawsze problem z inwestorami, teraz pojawił się dodatkowy związany z osobami, które byłyby chętnie i potrafiłyby pracować
– tłumaczy rozmówca.


Posłuchaj

Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: o położeniu regionu 0:37
+
Dodaj do playlisty



Radosław Kubaś dodaje, że przedsiębiorcy ze wschodniej Polski mają problemy ze znalezieniem przede wszystkim kadry menadżerskiej, która emigruje stąd do innych miast centralnej czy południowej Polski.

Robert Lidke, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej