Nie masz antywirusa? To będzie problem

W Krakowie rozpoczęło się II Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Podczas dwudniowego wydarzenia goście z Polski i zagranicy będą rozmawiać o tym, jak wzmacniać bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni i jak szybko i sprawnie reagować na ataki.

2016-09-26, 12:15

Nie masz antywirusa? To będzie problem
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: Pixabay

Posłuchaj

O nowych przepisach ws. cyberprzestrzeni w radiowej Jedynce mówi Marcin Ludwiszewski, szef działu cyberbezpieczeństwa w Deloitte (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Im więcej urządzeń podłączonych do sieci, tym więcej zagrożeń potencjalnymi atakami. Jak mówi Marcin Ludwiszewski, szef działu cyberbezpieczeństwa w Deloitte, obecnie trudno znaleźć sektor gospodarki, który nie jest narażony na cyberataki.

- Z jednej strony możemy mówić o atakach na podmioty komercyjne, celem jest zysk finansowy. Z reguły poszkodowani są też klienci tych firm. Jednocześnie mamy bardzo wyrafinowaną grę w odniesieniu do rządów państw, czy też organizacji, które są wspierane przez te rządy, chodzi o szpiegostwo przemysłowe, dostęp do informacji, które mogą  wspierać decyzje polityczne – wyjaśnia ekspert.

Cel to dane użytkowników

Ostatnio dowiedzieliśmy się m.in. o ataku na polską firmę Gemius i na amerykańskiego giganta Yahoo. W tym drugim przypadku wyciekły dane 500-set mln użytkowników.

- Yahoo oficjalnie się przyznało, że taka sytuacja miała miejsce, fakt że wydarzyło się to w 2014 roku. Gigant jak Yahoo nie uchronił się przed takimi atakami. Firmy komercyjne nie są w stanie sobie poradzić z cyberatakami, szczególnie, gdy ataki mają wsparcie rządów innych państw – przekonuje ekspert.

REKLAMA

Strategia dla całego państwa

Polska jest na etapie tworzenia strategii cyberbezpieczeństwa. Na przełomie października i listopada dokument będzie przedstawiony radzie ministrów.

- Mówi się, że cyberprzestrzeń nie ma granic i to prawda, ale Internet je ma. Jego granica są transgraniczne punkty wymiany internetu, które można monitorować i na podstawie tych danych można wnioskować, czy nasze państwo jest atakowane, czy nie. Można również przeciwdziałać potencjalnym atakom - mówi Pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. cyberbezpieczeństwa gen. Włodzimierz Nowak.

Obowiązkowe oprogramowanie antywirusowe

Do końca roku mają powstać także przepisy, które będą nas motywować do aktualizowania oprogramowania, z którego korzystamy.

- Będziemy wdrażać takie przepisy, żeby użytkownik miał prawo wyboru. Jeśli jest sam w stanie dokonywać aktualizacji oprogramowania operacyjnego antywirusowego, to niech to robi, ale jeśli nie, to żeby miał możliwość wykupienia takiej usługi u swojego dostawcy, który będzie to robił za niego. A jeśli komputer użytkownika nie będzie spełniał standardów, bo bank lub urząd będzie mógł mu odmówić jakiś operacji, tłumacząc, że jego urządzenie jest niebezpieczna dla systemu – dodaje.

REKLAMA

O tych przepisach, a także o strategii cyberbezpieczeństwa Polski będzie mowa podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie. Polskie Radio jest patronem medialnym forum.

Na świecie jest obecnie prawie 6,5 mld urządzeń podłączonych do sieci, w roku 2020 będzie ich 21 mld. ​

Karolina Mózgowiec, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej