Ceny leków wzrosną przez zmiany w Prawie wodnym?
Przemysł farmaceutyczny protestuje przeciwko próbie wprowadzenia podwyżki stawek za pobór wody do produkcji leków.
2016-10-03, 08:43
Posłuchaj
Projektowany w projekcie ustawy Prawo wodne wzrost opłaty dla branży farmaceutycznej o 700 proc. przełoży się na wyższe ceny leków i doprowadzi do zapaści branży w Polsce, uważa Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.
- Woda jest jednym z najwięcej używanych składników, który stosuje się przy produkcji leków. Woda to są koszty. Jeżeli te koszty nam wzrosną 700 razy, co teoretycznie jest możliwe, to cena leków będzie musiała wzrosnąć – mówi gość radiowej Jedynki. – To jest zabójstwo dla obecnego systemu, w jakim działamy, ponieważ działamy na bardzo niskim marżach i dochodzimy już do ściany. Co będzie efektem tego? Zaprzestanie produkcji – przewiduje.
Branża farmaceutyczna: nie udźwigniemy takich kosztów
Podobnie sytuację ocenia Paulina Skowrońska z Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych Polfarmed.
- Rozumiemy, że konieczna jest ochrona środowiska, bo temu służy procedowany projekt. Natomiast musimy również pamiętać o tym, że jako wytwórcy produktów leczniczych nie jesteśmy w stanie udźwignąć tak wielkich kosztów, jakie będzie niosła za sobą ta ustawa – podkreśla ekspertka.
REKLAMA
Zagraniczne koncerny zrezygnują z produkcji w Polsce?
Zdecydowana większość producentów leków to firmy polskie, chociaż działają u nas i filie zagranicznych koncernów, dodaje Irena Rej.
- W Polsce są również formy zagraniczne, które zainwestowały ogromne pieniądze i mają tutaj fabryki, produkują nie tylko na rynek polski, ale również na eksport. W związku z tym taka firma może podjąć decyzję, że w tej sytuacji zamyka fabrykę tutaj, bo jej się to nie będzie opłacało, i wróci do kraju, z którego pochodzi – uważa rozmówczyni Jedynki.
Czas na negocjacje
Zdaniem Pauliny Skowrońskiej jest jeszcze czas na dyskusje i negocjacje. Takie są oczekiwania branży farmaceutycznej.
- Przede wszystkim branża oczekiwałaby spotkanie i znalezienia płaszczyzny porozumienia, przedstawienia swojego stanowiska i zaproponowania w miarę optymalnego rozwiązania dla tego procedowanego projektu – mówi Paulina Skowrońska.
REKLAMA
Projekt Prawa wodnego jest obecnie rozpatrywany w komisji prawniczej Rządowego Centrum Legislacji. Później projektem ustawy będzie się zajmować powołany właśnie Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, a potem Sejm.
Według pierwotnych założeń nowe Prawo wodne miało wejść w życie z początkiem przyszłego roku.
Elżbieta Mamos, awi
REKLAMA