Polska nie umie się promować. Będzie nowe prawo?

Przedsiębiorcy nisko oceniają skuteczność dotychczasowej promocji Polski w świecie. Ocena dotyczy zarówno promocji wizerunkowej, jak i gospodarczej w zakresie eksportu i inwestycji.

2016-10-14, 13:56

Polska nie umie się promować. Będzie nowe prawo?
NIK skierowała do rządu wniosek o możliwe szybkie rozpatrzenie projektu ustawy o systemie promocji gospodarczej i skierowanie go do prac parlamentarnych. Foto: Olek Remesz/Wikimedia Commons

Posłuchaj

O mało efektywnej promocji naszej gospodarki za granicą w radiowej Jedynce (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Takie są wnioski badania ankietowego przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego wśród 56 przedsiębiorców, laureatów Godła Teraz Polska.

Promocja jest nieskuteczna

Wyniki badań nie powinny dziwić, bo przedsiębiorcy od wielu lat zwracają uwagę, że promocja jest nieskuteczna -mówi autor badania doktor Jarosław Górski z Uniwersytetu Warszawskiego. - Mamy do czynienia z wysokim krytycyzmem polskich przedsiębiorców. Oni zwracają uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze ich daniem promocja nie jest dostatecznie intensywna. Po drugie promocja jest słabo skoordynowana, niespójna, bez planu strategicznego – podkreśla gość.

Brakuje współpracy

Wina nie leży tylko po stronie państwa. Zdaniem ankietowanych, żeby promocja była skuteczna, konieczna jest szeroka współpraca podmiotów publicznych i prywatnych w tym zakresie.

- Przedsiębiorcy chcą się czuć nie tylko beneficjentami promocji Polski w świecie, ale także współautorami. Uważają, że mają dużo do powiedzenia w tym zakresie i chcą się dzielić swoją wiedzą z autorami różnych koncepcji opracowanych przez rządowe agendy – wyjaśnia gość.

Spójne oznakowanie

Wszyscy ankietowani przedsiębiorcy zgodzili się też, że towary powinny zawierać wyraźne oznakowanie polskiego pochodzenia, by mogły być bardziej rozpoznawalne za granicą, gdzie znacznie trudniej jest zdobyć konsumenta.  

- Kojarzy się to nam również z gwarancją wysokiej jakości i gwarancją tego, że produkt jest wyprodukowany w Polsce. Jeśli chodzi o rynki zagraniczne, to trzeba włożyć podwójną pracę, żeby przekonać odbiorcę zagranicznego, by spróbował wyrób z Polski, a nie ze swojego kraju - podkreśla Danuta Pacyna ze Spółdzielni Mleczarskiej Lazur.

Promocja jest rozproszona

A może być jeszcze bardziej skuteczna, przy bardziej efektywnej promocji gospodarczej. Tymczasem nawet Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie krytycznie ocenia działania promocyjne Polski na świecie.  Jak mówi rzeczniczka NIK Dominika Tarczyńska, Polska mogła lepiej wykorzystać szanse wynikające z uczestnictwa w rynku wspólnotowym.

- W Polsce brakuje spójnego systemu promocji gospodarczej. Działania promocyjne są obecnie rozproszone i nie są skoordynowane. Niezbędne jest precyzyjne określenie relacji między podmiotami zaangażowanymi w promocję oraz zapewnienie wieloletnie stabilności finansowej – wyjaśnia.

NIK skierowała do rządu wniosek o możliwe szybkie rozpatrzenie projektu ustawy o systemie promocji gospodarczej i skierowanie go do prac parlamentarnych.

Elżbieta Szczerbak, abo

REKLAMA

 

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej