Rachunek dla każdego za darmo od 2017 roku
Banki, SKOK-i oraz instytucje kredytowe w Polsce będą miały obowiązek zaoferować podstawowy rachunek płatniczy osobom, które nie miały do tej pory konta.
2016-12-19, 14:34
Posłuchaj
Podstawowy rachunek płatniczy dostępny będzie już w 2017 roku. Podstawowy rachunek płatniczy będzie prowadzony bezpłatnie. Przeznaczony będzie dla osób nie posiadających innego konta.
- Podstawowy rachunek, jak sama nazwa wskazuje, jest stworzony dla osób, które z rachunku korzystają w bardzo ograniczonym zakresie. W związku z tym, w jego skład poza samym rachunkiem bankowym, wchodzi możliwość wykonania pięciu bezpłatnych poleceń przelewu, mogą być to również zlecenia stałe, oraz pięć bezpłatnych transakcji przy użyciu karty, typu wypłata, bądź wpłata w bankomacie. Rachunek prowadzony jest za darmo - tłumaczy Łukasz Świerżewski z ministerstwa finansów.
Jak założyć konto?
Bezpłatny rachunek będą oferować wszystkie banki, SKOK-i oraz instytucje kredytowe. Założenie takiego konta jest bardzo proste
- Dla wielu osób, które nie miały wcześniej do czynienia z usługami bankowymi, najprościej będzie udać się do oddziału banku. Tam w okienku mając dokument tożsamości można założyć rachunek. Można zainicjować otwarcie rachunku również w Internecie. W tym przypadku będzie konieczna wymiana umowy. Taki proces można przeprowadzić bez udania się do placówki bankowej – tłumaczy ekspert.
REKLAMA
Niskie ubankowienie społeczeństwa
Wprowadzenie darmowego konto dla każdego to krok w dobrym kierunku - dodaje Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, bo takie rozwiązanie pozwoli na szybsze ubankowienie Polaków. Dziś nawet co piąty dorosły Polak nie ma rachunku płatniczego.
- 20 proc. Polaków powyżej 15 roku nie posiada rachunku płatniczego. Poziom ubankowienia społeczeństwa jest niski. Zmiany zatem mogą być impulsem do używania rachunku płatniczego – wyjaśnia specjalista.
Łatwiej będzie przenieść rachunek
Oprócz podstawowego rachunku płatniczego, nowe przepisy wprowadzą także inne ważne rozwiązania, dodaje Łukasz Świerżewski.
- Łatwiej będzie przenosić rachunek między różnymi kategoriami instytucji finansowych na przykład między bankiem, a SKOK-iem – tłumaczy.
REKLAMA
Edukacja jest niezbędna
Wprowadzone rozwiązania powinny spowodować rozwój obrotu bezgotówkowego, który jest tańszy i bezpieczniejszy niż obrót gotówkowy - tłumaczy Robert Łaniewski. Jednak dodaje - że żeby nastąpiła duża zmiana potrzebne są działania edukacyjne.
- Działania powinny skupiać się na pokazywaniu, że używanie elektronicznych instrumentów płatniczych jest korzystniejsze dla obywatela. Gotówkę można zgubić, lub może zostać skradziona, w przypadku karty płatniczej takiej sytuacji nie ma, bo można ją zastrzec, jesteśmy również ustawowo chronieni, jeśli transakcja nie została wykonana nie przez nas – dodaje.
W Polsce jedynie co piata transakcja detaliczna jest wykonywanych bezgotówkowo.
Justyna Golonko, abo
REKLAMA
REKLAMA