Agencja Rynku Rolnego wspiera biogazownie

Agencja Rynku Rolnego w swojej działalności zajmuje się także odnawialnymi źródłami energii, w szczególności - biogazowniami rolniczymi. I o tym w dzisiejszej audycji, przygotowanej wspólnie z Agencją.

2016-12-21, 10:03

Agencja Rynku Rolnego wspiera biogazownie
Według kiedyś ogłoszonych planów rządowych biogazownia miała być w każdej gminie. Foto: By Patriciabombs (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Posłuchaj

O tym, że Agencja Rynku Rolnego rejestruje rolnicze biogazownie w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Agencja Rynku Rolnego od 2011 roku monitoruje produkcję biogazu rolniczego. bądź energii elektrycznej wytworzonej z takiego biogazu.

- Od 2011 roku rejestrujemy wszystkie biogazownie, które zajmują się taka produkcją. Obecnie mamy 93 instalacje w rejestrze Agencji Rynku Rolnego - mówi Marzena Skąpska z Agencji.

Ułatwienie dla przedsiębiorców  

Prowadzenie przez Prezesa Agencji Rynku Rolnego takiego rejestru spełnia wiele funkcji.

- Jest to ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy wykonują taką działalność gospodarczą. Mogą oni skorzystać z uproszczonej procedury uzyskiwania wpisu. Wnioski i formularze są proste i dostępne na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego. Proces uzyskiwania wpisu trwa 7 dni. Jest to związane z dużo mniejszymi opłatami, niż w przypadku uzyskiwania koncesji. Warto zaznaczyć, że wpis do Agencji Rynku Rolnego jest równoznaczny z posiadaniem koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w innych biogazowniach, które podlegają Urzędowi Regulacji Energetyki -  dodaje Marzena Skąpska.

Można spodziewać się kontroli

Agencja Rynku Rolnego nas sprawdza - przyznaje Sylwia Koch-Kopyszko z Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.

- Agencja Rynku Rolnego nas weryfikuje pod kontem biomasy, która wchodzi do biogazowni. Agencja sprawdza, czy jesteśmy nadal biogazownią o charakterze rolniczym, czy też to utraciliśmy tą definicję i musimy pracować na koncesji Urzędu Regulacji Energetyki – wyjaśnia.

Wsparcie dla rolników

Marzena Skąpska podkreśla, że aktualnie obowiązujące przepisy wprowadzają wiele ułatwień i dogodności, jeżeli chodzi o prowadzenie biogazowni rolniczych.

- Mamy nadzieję, że da to impuls do powstawania takich przedsięwzięć, przedsiębiorstwa będą produkowały prąd. Na rynku funkcjonuje wiele opracowań, które pozwalają nam sądzić, że biogazowni będzie każdego roku przybywało – zapewnia.

Rząd stawia na biogazownie

Biogazownie zostały docenione przez obecny rząd jako źródło stabilnej energii odnawialnej - potwierdza Sylwia Koch-Kopyszko  

- Rząd kładzie duży nacisk na to rozwiązanie i zamierza je wspierać po przez system aukcyjny – dodaje.

Po 11 latach rozwoju łączna moc biogazowni rolniczych w Polsce wynosi nieco ponad 100 MW. Ta wielkość- jak wynika z planów Ministerstwa Energii - ma się podwoić w ciągu następnych czterech lat.

Ponad 80 procent wsadu dla biogazowni rolniczych stanowią pozostałości z produkcji rolno-spożywczej, jak gnojowica, wysłodki, odpady owoców i warzyw. Tym wszystkim, co trudno byłoby zutylizować, zajmują się właśnie biogazownie rolnicze.

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

Wróć do strony głównej