Te wydarzenia były kluczowe dla gospodarki w 2016 r.
Mijający rok 2016 owocował w liczne wydarzenia, których efekty widzieliśmy na światowych rynkach.
2016-12-27, 11:29
Posłuchaj
Na początku roku, oczy wielu ekonomistów i analityków zwrócone były w stronę Chin - tu pojawiły się obawy o wzrost gospodarczy w państwie środka.
- Chiny spowalniają, to nie jest już wzrost dwucyfrowy, w tym momencie mamy 6,5 proc. Ekonomiści bali się, że taka sytuacja może doprowadzić do globalnego kryzysu. Konsekwencje gospodarcze łagodził Bank Chin i chiński rząd. Pytanie, czy te działania będą kontynuowane i chiński rząd dalej będzie wspierał gospodarkę, czy będzie się nastawiał na stabilizację wzrostu gospodarczego. W Chinach mamy do czynienia z wieloma bańkami spekulacyjnymi, m.in. na rynku nieruchomości – przypomina Michał Stajniak, analityk X-Trade Brokers.
Donald Tramp z perspektywy inwestorów
Wybór na 45go prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trampa nie przeszedł niezauważony na rynkach. Tuż przed samym zwycięstwem - wraz z napływającymi sondażami - jak i już po oficjalnej wygranej - rynki reagowały:
- Na początki było dużo obaw. Rynki nie lubią zmian. Później inwestorzy zupełnie inaczej spojrzeli na to co planuje Tramp, który zapowiedział szereg reform, które mają podbudować wzrost gospodarczy. Planowane są bardzo duże wydatki fiskalne – wyjaśnia ekspert.
REKLAMA
Co ze stopami finansowymi?
Bank Centralny Stanów Zjednoczonych podjął decyzję o podwyższeniu stóp procentowych za oceanem i zapowiedział - trzy kolejne w przyszłym roku.
- To wpływa na amerykańskiego dolara, który zyskuje, a w konsekwencji zmiana wyceny wielu aktywów na świecie. Kolejne podwyżki będą uzależnione od kolejnych danych makroekonomicznych w USA – dodaje.
Ropa drożeje
Na sytuację na rynkach, wpływ miało również porozumienie państw OPEC w sprawie redukcji wydobycia ropy naftowej. Ceny ropy wzrosły też po wyborach prezydenckich w USA.
- Tramp zapowiedział wspieranie wzrostu gospodarczego, co powoduje, że ceny surowców rosną. Z drugiej strony warto zauważyć, że silny dolar powoduje, że surowce są pod presją sprzedażową. Decydujący wpływ na wzrosty cen ropy miało porozumienie państw OPEC – przekonuje rozmówca.
REKLAMA
Skutki Brexitu
Istotnym wydarzeniem, na które zareagowały rynki było referendum z 23 czerwca dotyczące Brexitu.
- Jest bardzo dużo obaw, jednak nadal nie mamy żadnych konkretnych działań. Efektem jest tylko bardzo słaby funt, który odbudowuje perspektywy gospodarcze Wielkiej Brytanii. Eksport rośnie, sprzedaż detaliczna również. Wzrost może być jednak ograniczony przez spadek inwestycji – dodaje.
Polski złoty wyraźnie osłabił się w tym roku.
Obecnie za euro płacimy 4 złote i 41 groszy, dolar kosztuje 4,22, funt brytyjski 5,18 a kurs franka szwajcarskiego to 4 złote i 11 groszy.
REKLAMA
Dominik Olędzki, abo
REKLAMA