Podlasie: zamiast lotniska szybki pociąg?
Niedzielne referendum w sprawie budowy w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego jest nieważne. Nie został przekroczony próg 30 procent frekwencji - podała oficjalnie w poniedziałek wieczorem Wojewódzka Komisja do spraw Referendum w Białymstoku.
2017-01-17, 12:05
Posłuchaj
Decyzji o budowie portu lotniczego nie powinni podejmować mieszkańcy w drodze referendum.
- Taki pomysł jak referendum podlaskie nie jest najlepszym rozwiązaniem, by decydować, czy port lotniczy powinien powstać. Bardziej bym widział rolę obywateli, którzy wybierają do władz tych, który deklarują zajęcie się tym czy i jaki port miałby w regionie powstać na podstawie szczegółowych analiz - uważa Sebastian Gościniarek, ekspert branży lotniczej firmy BBSG.
Potrzebny lepszy dostęp
Jednak województwo podlaskie potrzebuje lepszego dostępu do lotniska.
- Jest to jeden z dwóch regionów Polski, który ma utrudniony dostęp do transportu lotniczego. Z Białegostoku do najbliższych lotnisk jest ponad dwie godziny drogi, co stanowi według standardów branżowych granice, gdzie powinno się myśleć o nowym porcie lotniczym. Poprawa komunikacji może polegać również na usprawnieniu dojazdu do już istniejących portów lotniczych - dodaje gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Kluczowa jest dostępność
Dziś porty lotnicze niekoniecznie muszą poprawiać atrakcyjność inwestycyjną regionów, w których się znajdują - zaznacza Gościniarek.
- To jest stereotyp, że port lotniczy poprawia atrakcyjność inwestycyjną. Wpływ natomiast ma dostępność danego regionu, jednym z jego elementów może być lotnisko – tłumaczy rozmówca.
Wysoki koszt inwestycji
Koszt budowy portu lotniczego to jedno, ważne w planowaniu jest również myślenie o pozostałych kosztach:
REKLAMA
- Wydatek należy szacować na 200 do 250 mln zł w zależności od lokalizacji i infrastruktury towarzyszącej. Należy jednak pamiętać, że zbudowanie lotniska to dopiero początek, potem trzeba port lotniczy utrzymać – dodaje.
Ostatecznie w niedzielnym referendum wzięło udział niespełna 13% uprawnionych
Dominik Olędzki, abo
REKLAMA
REKLAMA