Brexit. Szydło i May: gwarancja praw obywateli UE na Wyspach możliwie szybko
Szefowe rządów: Polski Beata Szydło i Wielkiej Brytanii Theresa May podczas rozmowy telefonicznej w środę zgodziły się, że kwestia gwarancji praw obywateli 27 krajów członkowskich UE mieszkających na Wyspach powinna zostać załatwiona możliwie szybko - poinformował wiceszef MSZ Konrad Szymański.
2017-01-18, 20:51
Posłuchaj
Rzecznik rządu Rafał Bochenek: rozmowa telefoniczna Beaty Szydło i Theresy May dotyczyła kwestii ważnych dla Polski i Polaków (IAR)
Dodaj do playlisty
Według Szymańskiego podczas rozmowy poruszono kwestie: gwarancji prawnych dla obywateli 27 krajów członkowskich UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, zobowiązań Londynu wobec unijnego budżetu, przyszłych relacji handlowych oraz ukształtowania współpracy w zakresie bezpieczeństwa.
- Pani premier Szydło przedstawiła szczegółowe oczekiwania dotyczące gwarancji praw nabytych Polaków w Wielkiej Brytanii. Obie panie premier zgodziły się, że ta sprawa powinna zostać załatwiona możliwie szybko na zasadach wzajemności - mówił Szymański.
Według niego z polskiej strony padł bardzo jasny sygnał, że porozumienie musi być precyzyjne i prawnie wiążące w obszarze świadczeń społecznych i dostępności usług publicznych. Gwarancje miałyby obejmować obywateli państw UE mieszkających na Wyspach i Brytyjczyków zamieszkujących w krajach członkowskich.
Ta kwestia ma zostać jak najszybciej załatwiona na poziomie unijnym. - My nie szukamy bilateralnych rozwiązań w tej sprawie. Uważamy, że ta sprawa powinna być załatwiona na poziomie unijnym, ponieważ dotyczy koordynacji świadczeń społecznych po ustaniu członkostwa Wielkiej Brytanii w UE - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.
- Pani premier Beata Szydło zwróciła także uwagę, że bardzo wiele zależy od szczegółowych rozwiązań w zakresie unii celnej - mówił Szymański. Jak dodał, "to może powodować pozataryfowe koszty, a intencją obu stolic jest nieutrudnianie handlu" po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.
REKLAMA
Kwestia zobowiązań Londynu wobec unijnego budżetu
Podczas rozmowy poruszono także kwestię zobowiązań Londynu wobec unijnego budżetu. - W tej sprawie będą trwały analizy i negocjacje, ponieważ zakres tych zobowiązań może być różnie interpretowany - podkreślił wiceszef MSZ.
- Jest pełna zgoda co do tego, że tak długo, jak trwa członkostwo Wielkiej Brytanii w UE, wszystkie zobowiązania muszą być wypełniane, natomiast przedmiotem negocjacji będzie zakres zobowiązań po ustaniu członkostwa - zaznaczył Szymański. - Z naszego punktu widzenia ważny jest fakt, że Wielka Brytania jakiś czas temu zobowiązała się do kontrybucji na rzecz budżetu wieloletniego UE i że to pozostawia konsekwencje prawne - dodał.
Tematem rozmowy była również współpraca w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. - Tutaj wydaje się, że jest duża zbieżność poglądów, że w tych obszarach niezależnie od członkostwa w Unii, Wielka Brytania powinna być włączona możliwie intensywnie w różne mechanizmy współpracy - podkreślił wiceminister. W wymiarze bezpieczeństwa wewnętrznego chodzić będzie o koordynację działań antyterrorystycznych, wymianę informację oraz współpracę służb.
Szymański dodał, że w wymiarze zewnętrznym osią współpracy pozostaje NATO, ale Unia chce uruchamiać nowe instrumenty. - One powinny być otwarte dla Wielkiej Brytanii - zaznaczył.
REKLAMA
"Brexit wydarzeniem bez precedensu"
Brexit będzie wydarzeniem bezprecedensowym, ale musimy sobie wszyscy z nim poradzić - podkreśliła w środę premier Beata Szydło przed rozmową telefoniczną z szefową brytyjskiego rządu Theresą May.
Premier powiedziała na konferencji prasowej w środę, że rozmowa odbędzie się wczesnym popołudniem na prośbę premier Wielkiej Brytanii.
May rozmawia z przywódcami unijnymi w związku z zaprezentowanym przez nią we wtorek planem Brexitu. Brytyjska premier zapowiedziała, że Wielka Brytania wraz z wyjściem z Unii Europejskiej opuści także wspólny rynek UE i będzie chciała wynegocjować nowe porozumienie o wolnym handlu, bez zachowania dotychczasowych czterech swobód: przepływu dóbr, usług, kapitału i osób. Zapowiedziała także, że wprowadzone zostaną nowe przepisy imigracyjne, które pozwolą na "kontrolę liczby osób, które przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej".
Ważny sojusznik…
- Dla Polski Wielka Brytania jest i będzie ważnym partnerem gospodarczym i sojusznikiem w NATO - mówiła Szydło na konferencji prasowej. Jak podkreśliła, Brexit będzie wydarzeniem bezprecedensowym, ale "musimy sobie wszyscy z nim poradzić".
REKLAMA
Według szefowej rządu w negocjacjach ważna będzie rozwaga, która pozwoli wypracować kompromis współpracy pomiędzy UE a Londynem oparty na partnerstwie i poszanowaniu praw nabytych obywateli UE i Wielkiej Brytanii. W tych negocjacjach - jak podkreśliła - wszyscy muszą zdawać sobie sprawę, że Wielka Brytania i Unia będą ze sobą współpracowały i musiały mieć normalne relacje.
Szydło zaznaczyła, że dla polskiego rządu najważniejsza jest sytuacja polskich obywateli mieszkających na Wyspach, współpraca gospodarcza, zasady wolnego rynku i jego cztery swobody.
… i partner gospodarczy
Pytana, czy największą obawą w związku z Brexitem jest to, że Wielka Brytania po wyjściu z UE mogłaby zostać rajem podatkowym ściągającym firmy z całej UE, Szydło odpowiedziała, że "dla Polski Wielka Brytania będzie nadal bardzo ważnym partnerem gospodarczym, ale też będzie musiała być zachowana dobra relacja między Unią Europejską a Wielką Brytanią".
- Na początku negocjacji pokazuje się zawsze ten najbardziej szeroki wachlarz oczekiwań czy możliwości, ale potem przy stole negocjacyjnym dochodzi się do jakichś punktów, które dla obydwu stron są do przyjęcia - mówiła.
REKLAMA
Źródło: x-news
abo
REKLAMA
REKLAMA