Volkswagen: Polacy składają pozew zbiorowy. Można jeszcze dołączyć

W ubiegłym tygodniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko grupie Volkswagena.

2017-01-23, 11:23

Volkswagen: Polacy składają pozew zbiorowy. Można jeszcze dołączyć
Zdaniem KE Volkswagen naruszył dwie chroniące konsumentów unijne dyrektywy.Foto: Pixabay

Posłuchaj

O pozwach zbiorowych na rynku motoryzacji w Polskim Radiu 24 mówi Jędrzej Chmielewski, prezes Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Dotyczy ono manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu.

- To są dobre wiadomość, bo to oznacza wzmocnienie pozycji klientów wobec oszukańczego koncernu Volkswagen. Stowarzyszenie ocenia, że afera dotyczy 200 tys. samochodów. Na razie do nas zgłosiło się 3 tys. osób i ciągle spływają nowe zgłoszenia - mówi Jędrzej Chmielewski, prezes Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen.

To już kolejny pozew

Pierwszy z pozwów został złożony w Sądzie Okręgowym w Warszawie pod koniec września ubiegłego roku, a kolejny zostanie złożony w najbliższy czwartek.

- W najbliższy czwartek składamy pozwy przeciwko Audi i przeciwko Skodzie. W kolejnych dnia będziemy składać przeciw Seatowi. Coraz więcej osób się do nas zgłasza. Pokażmy Volkswagenowi, koncernowi, który nas oszukał, że nie może być bezkarny – zachęca rozmówca.

REKLAMA

Administracja mogłaby zacząć działać

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko koncernowi Volkswagena, natomiast w ocenie prezesa Stowarzyszenia, nie wszystkie instytucje w Polsce, działają tak jak powinny.

- Chciałbym zaapelować do ministerstwa infrastruktury, do Pana ministra Adamczyka, żeby zmotywował dyrektora Transportowego Dozoru Drogowego, żeby zaczął realizować ustawowe obowiązki. To właśnie ta instytucja jest najbardziej w Polsce władna by zatrzymać szaleństwo z Volkswagenem. W praktyce ten urząd może przeprowadzić badania i sprawdzić, na ile deklaracje producenta odpowiadają rzeczywistości – wyjaśnia rozmówca.

W ocenie gościa Polskiego Radia 24 afera spalinowa w Polsce dotyczy 200 tys. pojazdów. Do tej pory do Stowarzyszenia zgłosiło się 3 tys. osób i codziennie zgłaszają się kolejne.

Dominik Olędzki, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej