Inwestorzy stawiają na hotele i prywatne akademiki

Rok 2016 był bardzo dobry dla większości uczestników rynku gruntów inwestycyjnych. Budowano dużo i to nie tylko mieszkań.

2017-02-06, 11:15

Inwestorzy stawiają na hotele i prywatne akademiki
Ponad połowa obiektów (53 proc.) nie przekroczyła w styczniu frekwencji 30 proc.Foto: Pixabay

Posłuchaj

O rynku hoteli w Polsce w audycji Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Dynamicznie rozwijał się rynek hotelowy. Podobnie będzie w tym roku - uważa Daniel Puchalski z Działu Gruntów Inwestycyjnych w firmie JLL.

- Inwestorzy planują kupować grunty pod te cele. Ciągle słyszymy o nowo otwieranych hotelach i to zarówno tych z większą liczbą gwiazdek, jak i tych o niszczymy standardzie biznesowym, czy turystycznym. To wynika z popytu, jest coraz więcej turystów. Rynek jest w fazie rozwoju i nadal potrzebujemy miejsc hotelowych.

Więcej hoteli w małych miastach

Najwięcej hoteli przybywa w dużych miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławie czy Trójmieście, ale jest wiele miejscowości wypoczynkowych, które już dawno powinny mieć większą i lepszą bazę noclegową, a zaczyna jej przybywać dopiero teraz - dodaje Puchalski.

- Atrakcyjny do inwestowania jest pas nadmorski od Świnoujścia po Trójmiasto oraz miejscowości typu Zakopane, Białka Tatrzańska, Żywiec być może też, choć zawsze należy się zastanowić nad czystością powietrza – dodaje gość.

REKLAMA

Lepsze warunki dla studentów  

Inwestorzy prywatni zauważyli też głód na rynku akademików i zaczynają budować komercyjne domy studenckie - mówi Joanna Kieszczyńska z Działu Gruntów Inwestycyjnych w firmie JLL.

- Mamy kilka podmiotów na rynku, które realizują akademiki. Tego typu firmy działają w Lublinie, w Poznaniu i Łodzi. Inwestycje są planowane w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Akademiki są trochę tańsze od prywatnych mieszkań, a standard jest dużo wyższy niż w państwowych akademikach – tłumaczy rozmówczyni.

Czego oczekują studenci?

Standardy w komercyjnych akademiach są zgodne z dzisiejszymi oczekiwaniami studentów - podkreśla Joanna Kieszczyńska.

REKLAMA

- Studenci oczekują, że prywatne domy studenckie będą oferować szybki internet, kawiarnię lub restaurację w parterze, siłownię, pralnię, czy wspólne pokoje spotkań do wypoczynku i rekreacji. Kluczowa jest odległość do uczelni lub dobra komunikacja – dodaje.

Pokoje w takich akademikach są różne, ale preferowane - jednoosobowe. Komercyjnymi domami szczególnie są  zainteresowani studenci - cudzoziemcy.

Aleksandra Tycner, abo  

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej