Szyszko: zasoby energetyczne Polski mogą wesprzeć bezpieczeństwo kraju i Europy

<p>Polska ma bardzo bogate zasoby energetyczne - złoża węgla kamiennego, węgla brunatnego, gazu łupkowego i zasoby geotermalne - na nich może opierać się bezpieczeństwo energetyczne kraju i Europy - powiedział w poniedziałek minister środowiska Jan Szyszko.</p>

2017-02-06, 14:46

Szyszko: zasoby energetyczne Polski mogą wesprzeć bezpieczeństwo kraju i Europy

Posłuchaj

Minister środowiska Jan Szyszko: Polska nie wycina Puszczy Białowieskiej, a jedynie chroni istniejące tam siedliska (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szyszko wraz z premier Beatą Szydło wystąpił na konferencji prasowej po podsumowaniu dotychczasowych prac resortu środowiska.

Minister podkreślił, że priorytetem programu Ministerstwa Środowiska jest udostępnienie bogatych zasobów środowiskowych Polski dla rozwoju gospodarczego kraju, zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. - Użytkuj te zasoby przyrodnicze dla dobra człowieka, twórz miejsca pracy, a zasoby przyrodnicze nie mogą ulegać pogorszeniu - wręcz odwrotnie, wraz z rozwojem gospodarczym mogą ulegać poprawie tam, gdzie jest to możliwe - mówił Szyszko.

- Polska posiada przebogate zasoby energetyczne. Gdy popatrzymy na mapę Unii Europejskiej, prawie 90 proc. podstawowego tradycyjnego nośnika energii, takiego jak węgiel kamienny, znajduje się na terenie Polski. Tyle samo w sensie wymiernym znajduje się węgla brunatnego, przebogate zasoby gazu łupkowego, ogromne zasoby geotermalne - podkreślił minister. - A więc polskie bezpieczeństwo energetyczne, myślę że również bezpieczeństwo energetyczne Europy, może być budowane na bazie wykorzystania tych nośników energii - dodał.

"Rząd PiS chce "uczłowieczyć" politykę klimatyczną UE"

Zdaniem Szyszki rząd PiS chce "uczłowieczyć" politykę klimatyczną Unii Europejskiej, by ta mówiła nie tylko o redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale też o pochłanianiu dwutlenku węgla i wykorzystaniu go do regeneracji układów przyrodniczych.

Według szefa MŚ obecne regulacje wynikające z pakietu klimatyczno-energetycznego są "niezwykle niesprawiedliwe dla Polski".

- W związku z tym PiS przewidywało renegocjacje, albo inaczej - uczłowieczenie polityki klimatycznej UE, zgodnie z duchem konwencji klimatycznej - powiedział.

Szyszko szansy upatruje w porozumieniu paryskim, w którym zapisano - jak mówił - "że nie interesuje nas problem dekarbonizacji z punktu widzenia emisji, ale interesuje nas neutralność klimatyczna". - Będziemy dążyli do tego, aby to, co wyemitujemy, żebyśmy zużywali z powrotem w kierunku regeneracji układów przyrodniczych gleb - podkreślił.

Szef resortu środowiska przypominał ponadto, że podczas ubiegłorocznego szczytu klimatycznego w Marrakeszu zdecydowano, by w 2018 r. Polska była po raz kolejny gospodarzem tej konferencji. Zdaniem ministra będzie to bardzo ważny szczyt, ponieważ to na nim wytyczane będą kierunki realizacji globalnej umowy klimatycznej z Paryża.

"Nasz kraj zdecydowanie wyróżnia się na mapie Europy"

Minister na konferencji przekonywał, że nasz kraj, dzięki polskiej kulturze użytkowania zasobów przyrodniczych, zdecydowanie wyróżnia się na mapie Europy.

- Mamy pełną gamę rodzimych gatunków roślin i zwierząt występujących w tej strefie geograficznej. Tym różnimy się od wielu państw UE, gdzie w niektórych rejonach doprowadzono do tego, że występuje tylko 40 proc. rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Oskarżano nas o to, że niszczymy bioróżnorodność, że wycinamy Puszczę Białowieską, że chcemy strzelać do żubrów. Pytanie brzmi - skoro nas pouczają, to dlaczego tego nie mają. Jak to się stało, że Polska posiada te zasoby środowiskowe, a inni nie - mówił Szyszko.

Minister dodał, że Puszcza Białowieska nie została wpisana na listę zagrożonego dziedzictwa UNESCO. - Pokazaliśmy w KE, że Polska nie wycina puszczy, ale respektuje prawo UE polegające na tym, że chroni siedliska, które tam zostały wyznaczone w ramach sieci Natura 2000, a te siedliska wymagają zadań ochronnych - powiedział.

Szyszko przekonywał, że z inicjatywy Polski dokonywany jest też przegląd unijnych dyrektyw ptasiej i siedliskowej.

Minister przypomniał, że zaproponowaliśmy innym członkom UE pomoc w odtwarzaniu siedlisk przyrodniczych, a także reintrodukuję żubra na ich terenie. Przyznał, że do tej pory resort nie otrzymał dużej liczby odpowiedzi w tej sprawie, ale wynika to - jak mówił - z nieprzygotowania państw Wspólnoty do przyjęcia tych zwierząt u siebie.

Chęć "importu" żubra na swój teren wykazali do tej pory Bułgarzy i Rumuni.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej