Płace będą rosły, ale nie tylko to się liczy
Sytuacja na polskim rynku pracy, z perspektywy pracowników, jest coraz lepsza. Bezrobocie osiąga historycznie niskie poziomy. A to, co może cieszyć pracowników, martwi pracodawców, bo ci mają coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiednich rąk do pracy.
2017-02-09, 13:45
Posłuchaj
Dlatego zarówno obecnych pracowników jak i kandydatów - zaczynają kusić coraz bardziej atrakcyjnymi ofertami. Tymczasem dziś o godzinie 14 - Główny Urząd Statystyczny poda informacje na temat przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale ubiegłego roku.
- W Polsce systematycznie rosną płace - mówi Bartosz Michałek, ekspert rynku pracy inijob.com - Należy się spodziewać, że dane, które zostaną podane, będą potwierdzały trend rosnących płac. Z roku na rok zarabiamy coraz więcej i mamy oczekiwania, że nasze pensje będą rosły. Pracodawcy są gotowi płacić coraz więcej Na rynku brakuje dobry specjalistów, w tych branżach płace będą rosły dynamiczniej. Pracodawcy muszą się na to godzić i odpowiadać na zapotrzebowanie rynku – przekonuje gość.
Decydująca jest płaca
Tymczasem to wciąż wynagrodzenie jest tym czynnikiem, który decyduje o zmianie pracy na inną lub też o pozostaniu u obecnego pracodawcy - zaznacza Andrzej Kubisiak z Work Services.
- Badamy to cyklicznie i widać, że kwestie płacowe są zawsze na pierwszym miejscu wymieniane przez Polaków jako powód by zmienić pracę. Wyższe zarobki to najczęściej motywator by szukać nowej pracy. Pozostałe czynniki to możliwość awansu czy rozwój, a zatem dostęp do szkoleń – wylicza rozmówca.
REKLAMA
Dodatkowe korzyści
A już dziś oprócz wynagrodzenia, pracodawcy zachęcają kandydatów także innymi benefitami.
- Karta związana z aktywnością sportową i opieką prywatną zdrowia jest standardem. Miejsce parkingowe i szkolenia mogą być standardem. To wszystko musi być w pakiecie zatrudniając dobrego pracownika, bo inaczej pójdzie on do konkurencji – wyjaśnia.
Koszty mogą być wysokie
A to może sporo kosztować pracodawcę.
- Utrata dobrego pracownika jest wyceniania na równowartość jego rocznej pensji. Zatem pracodawca jest skłonny podwyższać wynagrodzenie, bo wie jak wysoki koszty może ponieść - dodaje ekspert.
REKLAMA
Liczy się elastyczność
Coraz częściej pojawiają się też pozapłacowe zachęty dla pracowników. W szczególności skierowane są one do młodych pracowników z pokolenia Y.
- Mowa o możliwości zdalnej pracy, czy elastycznych grafików pracy – mówi.
Zdaniem ekspertów - oferty pracy są dziś coraz bardziej atrakcyjne - a to z uwagi między innymi na sygnalizowane przez pracodawców problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów.
A dobra sytuacja na rynku pracy sprawiła, że dziś head hunterzy mają pełne ręce roboty.
REKLAMA
Dominik Olędzki, abo
REKLAMA