Go Iran! Silne wsparcie dla eksporterów
Firmy z sektora wydobywczego, w tym paliwowego, motoryzacyjne, z branży kolejowej, budowlanej, reprezentujące przemysł stoczniowy, górnictwo oraz produkujące maszyny i urządzenia dla rolnictwa mają największe szanse na sukces w Iranie.
2017-02-21, 11:01
Posłuchaj
To rynek z ogromnym potencjałem gospodarczym, ale trudny, dlatego nasi przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie.
- Rozpoczynamy na większą skalę program Go Iran! Polskie przedsiębiorstwa zyskają wiedzę oraz dostęp do doradców, którzy będą pomagać w wejściu na ten rynek. Na stronie goiran.gov.pl znajdują się wszystkie informacje dla inwestorów i eksporterów. Można tam dowiedzieć się o specyficznej dla tego regionu kulturze biznesowej. Przygotowaliśmy również przewodnik, na razie w 200 egzemplarzach, pokażemy w nim specjalne strefy ekonomiczne i wszystkie udogodnienia dla firm w tym kraju. Trzeba również pamiętać, że sankcje zostały zniesione dopiero w 2016 roku. To nie przeszkodziło, by Iran bardzo szybko wrócił na drogę wzrostu. Zredukował inflację z 35 proc. w 2013 roku do 7 proc. w poprzednim roku. Wzrost gospodarczy jest prognozowany na 4 proc. w skali roku - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Senger wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Jest też pomoc finansowa
W Iranie organizowane jest też obecnie biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Dla przedsiębiorców przygotowywana jest także pomoc finansowa.
- Wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju szykujemy również przewodnik, w którym uwzględnimy instrumenty wsparcia i gwarancje rządowe, które pozwolą łatwiej wchodzić na ten rynek. Już dziś PKO czy BGK są w stanie udrażniać rynek transakcyjny między Polską a Iranem. Instrumenty zabezpieczające wymianę handlową między tymi krajami, to również nasze dzieło – dodaje.
REKLAMA
W Warszawie przebywa misja gospodarcza z Prowincji Wschodniego Azerbejdżanu, ważnego ośrodka przemysłowego i handlowego Iranu. Misji przewodniczy Pan Esmaeil Jabarzadeh, Gubernator Prowincji Wschodniego Azerbejdżanu. To przemysłowe centrum Iranu, które wyspecjalizowało się w produkcji szkła, papieru, stali, miedzi czy leków. To również zaplecze dla krajowej produkcji chemicznej i petrochemicznej, spożywczej, produkcji maszyn rolniczych, motoryzacyjnej oraz obuwniczej. Działa tam ponad 5000 zakładów produkcyjnych. Region Wschodniego Azerbejdżanu uchodzi na jeden z najzasobniejszych obszarów Iranu w surowce mineralne.
Sylwia Zadrożna, abo
REKLAMA