Ograniczenie handlu w niedzielę: coraz więcej wyjątków

2017-05-17, 07:25

Ograniczenie handlu w niedzielę: coraz więcej wyjątków
. Foto: Pressmaster/Shutterstock.com

W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem dotyczącym ograniczenia handlu w niedzielę. Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara powiedział, że od momentu złożenia w Sejmie projektu przybyło wyjątków od tego ograniczenia. Pomysłodawcy proponują na przykład, by było można handlować na giełdach, w portach i na lotniskach.

Posłuchaj

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara: od momentu złożenia w Sejmie projektu przybyło wyjątków od tego ograniczenia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z obywatelskim projektem handel bez ograniczeń mógłby się odbywać przez siedem niedziel w roku. Odstępstwa dotyczyłyby też między innymi małych sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, mniejszych stacji benzynowych, aptek, sklepów z pamiątkami, mniejszych kwiaciarni, restauracji czy barów.

Ustawa powinna zacząć obowiązywać od stycznia 2018 r.

Według Alfreda Bujary przepisy o ograniczeniu handlu w niedzielę powinny wejść w życie w styczniu przyszłego roku. Jak podkreślił, prace w Sejmie mają trwać do końca czerwca, potem półroczne vacatio legis i w styczniu 2018 roku ustawa zacznie obowiązywać.

Alfred Bujara zaznaczył, że ograniczenie handlu w niedziele jest szczególnie ważne dla kobiet, które tak jak inne matki chciałyby spędzić czas z dziećmi, a nie siedzieć przy kasie.

Pod obywatelskim projektem podpisało się ponad pół miliona osób.

IAR, awi

Polecane

Wróć do strony głównej