Zbigniew Jagiełło prezesem PKO BP na kolejną kadencję. Będzie zmiana rady nadzorczej i statutu banku

Rada nadzorcza banku PKO BP ponownie powołała w środę Zbigniewa Jagiełłę na stanowisko prezesa zarządu banku. Wiceprezesem został Rafał Antczak. Nowa kadencja zarządu PKO BP rozpoczyna się 2 lipca 2017 r. - poinformował bank w komunikacie.

2017-06-14, 17:01

Zbigniew Jagiełło prezesem PKO BP na kolejną kadencję. Będzie zmiana rady nadzorczej i statutu banku
Rada nadzorcza banku PKO BP ponownie powołała w środę Zbigniewa Jagiełłę na stanowisko prezesa zarządu banku. . Foto: Mat. prasowy PKO BP

Zbigniew Jagiełło kieruje bankiem od 2009 r. Był powoływany na stanowisko prezesa na następne kadencje w 2011 i 2014 r.

Nowym wiceprezesem PKO BP został Rafał Antczak, ekonomista i menedżer, w przeszłości związany m.in. z PZU i Deloitte. Na początku 2017 r. Antczak został powołany na stanowisko prezesa Giełdy Papierów Wartościowych. Uchwała nie weszła jednak w życie, z powodu braku zgody KNF. Ostatecznie Antczak złożył rezygnację.

W zarządzie PKO BP pozostaną wiceprezesi: Janusz Derda, Bartosz Drabikowski, Piotr Mazur, Jakub Papierski, Maks Kraczkowski i Mieczysław Król oraz Jan Emeryk Rościszewski.

Minister Rozwoju i Finansów chce zmienić cała nadzorczą banku i jego statut

Minister Rozwoju i Finansów, w imieniu Skarbu Państwa chce, by zwołane na 22 czerwca walne zgromadzenie PKO BP wymieniło całą radę nadzorczą i zmieniło statut banku - wynika ze środowego komunikatu PKO BP.

Zgłoszony przez ministra rozwoju i finansów i opublikowany w środę projekty uchwał przewidują odwołanie wszystkich dziewięciu członków rady nadzorczej. "Z uwagi na fakt, iż Zwyczajne Walne Zgromadzenie Banku zostało zwołane na dzień przypadający przed upływem bieżącej kadencji Rady Nadzorczej, zaistniała potrzeba odwołania wszystkich
członków obecnej kadencji, a następnie powołania członków Rady Nadzorczej na nową kadencję" - brzmi uzasadnienie projektu. Jednocześnie minister przedstawił projekt kolejnej uchwały - o powołaniu rady nadzorczej nowej kadencji, ale bez żadnych nazwisk jej członków.

Kolejna uchwała przewiduje zmiany w statucie banku, które - jak zastrzegł PKO BP - wymagają zgody KNF. Uzasadnienie tego projektu stwierdza, że zmiany mają głównie na celu dostosowanie statutu do obowiązujących regulacji, m.in. do ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym z grudnia 2016 r., rozporządzenia Ministra Finansów z marca 2017 r. ws. zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej, polityki wynagrodzeń, oraz szczegółowego sposobu szacowania kapitału wewnętrznego w bankach, Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 537/2014 w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego oraz nowej ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym. Ponadto zaproponowano zmiany o charakterze redakcyjnym, doprecyzowującym oraz porządkującym dotychczasowe postanowienia.

Projekt zmian w statucie przewiduje m.in., że ustalanie zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej należy do kompetencji walnego zgromadzenia. Proponuje się również zapis, stwierdzający, że rada nadzorcza ma od pięciu do 13 członków, i jest zdolna podejmować wszelkie czynności prawne i statutowe, o ile w jej skład wchodzi co najmniej pięciu członków. W przypadku, gdy liczba członków zmniejszy się poniżej pięciu, zarząd niezwłocznie zwołuje walne zgromadzenie w celu uzupełnienia składu.

PAP, jk

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej