X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

PE za przejrzystością podatkową dużych korporacji, ale z wyjątkami

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 17:12
Parlament Europejski opowiedział się za przyjęciem przepisów, które spowodują iż wysokość podatku dochodowego, płaconego przez międzynarodowe korporacje, będzie jawna. Chodzi o transfer zysków do innych krajów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: totojang1977/Shutterstock.com

Projekt regulacji przewiduje wprowadzenie obowiązku składania publicznych sprawozdań przez największe przedsiębiorstwa prowadzące działalność w UE. Ma to być kolejny krok w walce z unikaniem opodatkowania przez przedsiębiorstwa.

Mandat Parlamentu Europejskiego do dalszych rozmów w sprawie tych przepisów z państwami członkowskimi został poparty przez 534 europosłów; 98 było przeciw, a 62 wstrzymało się od głosu.

Europosłowie w ślad za projektem KE opowiedzieli się za tym, by obowiązek dotyczył firm, których globalny obrót wynosi co najmniej 750 mln euro. Europejska Partia Ludowa(EPL) wymusiła, by niektóre wrażliwe informacje mogły nie być ujawniane. Chadecy tłumaczyli, że pełna transparencja mogłaby szkodzić działającym w UE firmom, bo te funkcjonujące poza Europą miałby przewagę poprzez dostęp do wielu informacji swoich konkurentów.

- Chcemy transparentności. Chcemy rzucić światło na niesprawiedliwe praktyki przenoszenia zysków stosowane przez niektóre firmy. Walczymy z unikaniem opodatkowania bez dyskryminowania europejskich firm - oświadczył europoseł PO Dariusz Rosati, który jest odpowiedzialny w EPL za ten projekt.

Corocznie raporty ujawniające zyski oraz podatki 

Europosłowie chcą, by duże, międzynarodowe firmy publikowały corocznie raporty ujawniające zyski oraz podatki w każdym z państw członkowskich UE, w których prowadzą działalność. Dodatkowo ujawnione mają być obroty firmy (włączając w to również obroty wewnątrz grupy), liczba pracowników, zysk przed opodatkowaniem, a także rodzaj działalności. Dane te miałyby być dostępne publicznie na stronach internetowych. 

Korporacje mają być też odpowiedzialne za przekazanie informacji do rejestru publicznego, który będzie prowadziła Komisja Europejska. 

Państwa członkowskie będą mogły jednak przyznawać wyjątki dla firm, by chronić ich wrażliwe informacje. Informacja o zwolnieniu z obowiązku wraz z wyjaśnieniem musi być przekazana KE. Komisja będzie co roku publikować listę firm, które uzyskały zwolnienia, wraz z wyjaśnieniem, dlaczego tak się stało. Korporacje będą musiały się starać co roku o odnowienie wyjątku. 

Ograniczenia zezwoleń na pomijanie informacji podatkowej

Parlament poparł również poprawki wprowadzające ograniczenia zezwoleń na pomijanie informacji podatkowej. Np. firmy, które straciły prawo do zwolnień, byłyby zobowiązane do natychmiastowego upublicznienia pominiętych danych.

Ponadto, kiedy zezwolenie na pomijanie informacji przestaje obowiązywać, firma musi retroaktywnie opublikować, "w formie średniej arytmetycznej", informacje dotyczące opodatkowania za okres, w którym korzystała z zezwolenia.

Sprawa zakresu obowiązywania przepisów i ewentualnych wyjątków były powodem sporu pomiędzy grupami lewicowymi i prawicowymi w PE. Ostateczne rozwiązania zadowoliły jednak główne frakcje. Rozczarowanie tym podejściem wyraziła jedynie skrajna lewica.

- Po latach prowadzenia kampanii to wielkie zwycięstwo dla wszystkich tych, którzy pracowali na rzecz sprawiedliwości podatkowej - oświadczył europoseł Zielonych Ernest Urtasun.

Europoseł PiS Stanisław Ożóg, który wypowiadał się w tej sprawie podczas wtorkowej debaty, mówił, że skuteczna kontrola publiczna nad wielonarodowymi przedsiębiorstwami unikającymi płacenia podatku dochodowego wymaga rozwiązań na poziomie ponad krajowym. Zwłaszcza, że - jak zauważył - problem ten wiąże się z konkretnymi stratami dla budżetów wielu państw, nie tylko w UE. - Uważam, że zwiększenie przejrzystości wymogów w zakresie sprawozdawczości jest niezbędne – podkreślał eurodeputowany.

IAR/PAP, abo, awi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NIK: fiskus nieskutecznie walczył z transferem zysków firm za granicę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 15:10
Urzędy skarbowe i kontroli skarbowej nieskutecznie walczyły z transferem dochodów firm za granicę - alarmuje NIK. Według Izby urzędnicy koncentrowali się na zwalczaniu nieprawidłowości w podatku VAT, a brakowało skutecznych narzędzi prawnych uszczelniających system podatkowy.
rozwiń zwiń