PGNiG i Lotos odkryją nowe złoża ropy naftowej?
Polskie firmy szukają nowych złóż energetycznych. Takie działania są kluczowe, bo dzięki dywersyfikacji, zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne kraju.
2017-08-02, 11:39
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Lotos Petrobaltic rozpoczęły wiercenie otworu poszukiwawczego na koncesji Kamień Pomorski. Według szacunków na obszarze przygotowywanych prac w gminie Golczewo (Zachodniopomorskie) może być 7,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe).
Wymiana doświadczeń
- PGNiG będzie wymieniać się wiedzą z równie doświadczonymi partnerami, co daje duże nadzieje na odkrycie znaczących złóż ropy naftowej na północy Polski - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PGNiG Piotr Woźniak.
- Lotos rozszerza swoje kompetencje w zakresie poszukiwań i wydobycia węglowodorów na lądzie. Będziemy chcieli wykorzystywać je w kolejnych projektach typu onshore – powiedział z kolei prezes Grupy Lotos Marcin Jastrzębski. Jak zaznaczył, Lotos ma wieloletnie doświadczenie w wydobyciu na morzu.
Współpraca PGNiG i Lotos w zakresie poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego sięga 2012 roku. Jak podkreślono w komunikacie, w tym czasie oba koncerny przeanalizowały potencjał geologiczny kilku lądowych koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG.
Kluczowa jest dywersyfikacja
Obecnie Polska jest uzależniona od importu surowców energetycznych. Głównie kupujemy gaz od naszych wschodnich sąsiadów, czyli od Rosji. Coraz bardziej perspektywiczny okazuje się terminal LNG w Świnoujściu, który pozwala na import błękitnego paliwa od kontrahentów z najdalszych zakątków świata. Skroplony gaz kupujemy m. in z Kataru, czy ze Stanów Zjednoczonych.
Coraz głośniej również mówi się również o projekcie Baltic Pipe. Gazociąg to część projektu tzw. Bramy Północnej, która ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na Szelfie Norweskim Morza Północnego. Na szelfie polski PGNiG ma już 20 koncesji. Obecnie spółka wydobywa tam 600 mln m. sześc. samego gazu, zakłada jednak, że w 2022 r. uda się jej osiągnąć wydobycie rzędu 2,5 mld m. sześc.
![.](http://static.prsa.pl/images/d48130c9-362b-4a67-ad4d-367483349bbb.jpg)
PAP, abo
REKLAMA
REKLAMA