630 mln zł na zmniejszenie emisyjności gospodarki
Podmioty gospodarcze, którym zależy na poprawie jakości powietrza i poprawę efektywności energetycznej, będą mogły skorzystać z dofinansowania, które proponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
2017-10-10, 14:00
Posłuchaj
Nabory wniosków o wsparcie ogłoszono w ramach osi priorytetowej "Zmniejszenie emisyjności gospodarki", Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Pierwszy nabór dotyczy OZE
− Pierwszy z naborów dotyczy wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci przesyłowej, wyjaśnia Artur Michalski - wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu.
Jak dopowiada, chodzi o odnawialne źródła energii ale dotyczące ciepła, czyli źródła geotermalne, ogrzewanie biomasą, czy wykorzystanie promieniowania słonecznego.
− W przypadku biomasy możliwe są dotacje nawet do 85 procent wydatków kwalifikowanych dla przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego, mówi gość Polskiego Radia.
REKLAMA
− Chodzi przede wszystkim o ciepło dla mieszkańców i zmniejszanie emisji CO2, mówi gość Agro Faktów.
Wsparcie dla poprawy efektywności energetycznej
Wspierane będą też przedsięwzięcia mające na celu podnoszenie poziomu efektywności energetycznej.
Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, to już trzeci nabór skierowany do sektora mieszkaniowego zorganizowanego, czyli dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na wielorodzinne budynki mieszkaniowe.
Koszty inwestycji mogą być umorzone nawet w 45 procentach
− Tu mamy przeznaczone 320 mln na pomoc zwrotną, ale jest możliwość uzyskania umorzenia, jeśli nastąpi wystarczające zmniejszenie zużycia energii o 60 proc. Umorzenie może sięgnąć wtedy 45 proc., mówi Artur Michalski.
REKLAMA
Jak dopowiada, dofinansowanie dotyczy przedsięwzięć zmniejszających zużycie ciepła, energii elektrycznej, w tym OZE, tak by było jak najmniej użytej energii konwencjonalnej.
Wsparcie przeznaczone na efektywną dystrybucję ciepła i chłodzenia
Zainteresowani będą też mogli skorzystać z takiego działania jakim jest efektywna dystrybucja ciepła i chłodzenia. To propozycja dla samorządów i przedsiębiorców.
− I chodzi tu przede wszystkim o przebudowę systemów ciepłowniczych, związaną z ograniczeniem strat przy dystrybucji oraz budowę indywidualnych węzłów ciepłowniczych, a także nowych odcinków sieci cieplnej z przyłączami dla likwidacji lokalnych źródeł ciepła, które są wysokoemisyjne i na ogół znajdują się poza kontrolą, bo są zbyt małe, mówi gość radiowej Jedynki.
Można też składać wnioski o wsparcie przy budowie sieci ciepłowniczych i chłodniczych dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji. W ramach tych naborów, na dofinansowanie przeznaczono 630 mln złotych. Wnioski można składać do 29 grudnia.
REKLAMA
Dariusz Kwiatkowski, jk
REKLAMA