Nowy rok to dobry czas na zaplanowanie domowego budżetu
początek nowego roku to czas postanowień, także tych finansowych. To najlepszy moment na zaplanowanie domowego budżetu, aby spokojnie przeżyć cały rok - mówił w audycji "Pogotowie konsumenckie" w Polskim Radiu 24 Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org
2018-01-05, 07:49
Posłuchaj
Gość PR24 powiedział, że wszystkich wydatków i tak idealnie nie zaplanujemy, ale podchodząc do sprawy rozsądnie, możemy zaplanować bardzo dużo. Tomasz Jaroszek podkreślił, że należy pamiętać o corocznie powtarzających się wydatkach, związanymi z urodzinami, świętami, wakacyjnymi wyjazdami czy na przykład rocznicą ślubu.
- Ja zawsze końcówkę poprzedniego roku i początek nowego wykorzystuję do takiego strategicznego zaplanowania domowych finansów. Analizuję, co się wydarzyło w tamtym roku, co zadziałało, a co nie, i jak to przełożyć na przyszły rok. Ja bym zaczął od zastanowienia się nad tym, na co wydajemy pieniądze, jak to wygląda w skali miesiąca, gdy opłacamy takie "standardowe" rzeczy jak czynsz, ale też należy pamiętać o różnych okazjach. Warto to spisać i zaplanować już na początku roku - zaznaczył ekspert.
Potrzebna finansowa poduszka
Tomasz Jaroszek dodał, że przy okazji tego planowania warto pamiętać też o takich wydatkach, jak ubezpieczenie samochodu i domu czy koszty utrzymania psa. Jak mówił, on sam ma fundusz "na czarną godzinę" o wysokości kilkuset złotych, który wykorzystuje na przykład na drobne naprawy w domu czy inne, "szybkie" wydatki. Z drugiej strony warto mieć także swoistą "poduszkę finansową", która zapewni nam finansowe bezpieczeństwo w trudnych sytuacjach życiowych, jak nagła choroba czy zmiana pracy.
- Tutaj musimy "uszyć" taką poduszkę na miarę, która nas uratuje w czasie, gdy nie będziemy pracować - radził ekspert.
Jak efektownie oszczędzać?
Z ostatnich badań BGŻ Optima wynika, że minimalny poziom oszczędności, jaki uważamy za konieczny dla naszej naszego poczucia bezpieczeństwa to średnio 69 tysięcy złotych, czyli równowartość prawie 20 średnich krajowych. Trzy czwarte ankietowanych wskazało, że 100 tysięcy mogłoby zapewnić im w miarę spokojny sen. Co piąty Polak uważa, że jego minimum bezpieczeństwa to 150 tysięcy złotych.
O ile jednak łatwo wskazać próg bezpieczeństwa finansowego, to trudniej go osiągnąć. Jak rozpocząć efektywne oszczędzanie? Według gościa "Pogotowia konsumenckiego" - od ustalenia stałego zlecenia przelewu zaraz po otrzymaniu wypłaty. Tomasz Jaroszek radził, by konto, na które trafiają pieniądze, było w innym banku niż na co dzień korzystamy. To dlatego, że mając oszczędności na subkoncie, obok naszego głównego konta, będziemy mieli większą pokusę do korzystania z nich, niż gdyby znajdowały się one gdzieś indziej, w miejscu, do którego dostać nam się jest trudniej.
REKLAMA
Jak oszczędzamy, to i inwestujemy
A jak już mamy poduszkę finansową i pojawią się wolne środki, to należy je odpowiednio zainwestować. Polacy często nadal wybierają lokaty, a ci którzy oczekują wyższych zysków sięgają po inwestycje alternatywne. Badania Deutsche Banku pokazały, że niemal co dziesiąty Polak deklaruje chęć zainwestowania w wino, sztukę albo grunty. 3 procent respondentów planuje w tym roku inwestycyjny zakup złota.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Sylwia Zadrożna, md
REKLAMA