Mniej "papierologii" i znacznie krótszy czas archiwizacji dokumentów. Pracodawcy odetchną
Pracodawcy czekali na te zmiany od 2011 r., kiedy to pierwszy raz pojawiły się w projekcie tzw. ustawy deregulacyjnej. Chodzi o liberalizację przepisów dotyczących elektronizacji i krótszej archiwizacji dokumentacji pracowniczej, które przyjął sejm.
2018-01-12, 13:56
Najważniejszą zmianą jest skrócenie dotychczasowego, bardzo długiego, okresu przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika – z aż 50 lat do lat 10, podobnie jak ma to miejsce np. we Francji i Niemczech, a w niektórych państwach np. w Danii, jeszcze krócej, bo 5 lat.
Comiesięczne raporty do ZUS
Krótszy okres archiwizacji będzie powiązany z obowiązkiem po stronie pracodawcy przekazywania do ZUS comiesięcznych raportów informacyjnych. Będą one zawierały dane niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia oraz jego wysokości.
Rozwiązaniem tym objęto także zleceniobiorców, aby również ta duża grupa mogła korzystać ze zmian w zakresie dysponowania przez ZUS danymi do przyznania świadczeń emerytalno-rentowych i ustalenia ich wysokości.
Forma elektroniczna, czyli mniej papierów
Kolejną ważną zmianą wynikającą z nowej ustawy jest umożliwienie pracodawcy prowadzenia i przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika w postaci elektronicznej. Dotychczas pracodawcy stosowali formę elektroniczną jedynie jako pomocniczą, ponieważ przepisy wymagały tradycyjnej formy papierowej.
REKLAMA
Wykorzystanie formy elektronicznej wpłynie na zmniejszenie dokumentacji prowadzonej w firmach, a co za tym idzie – kosztów, które w całej gospodarce są szacowane na ok. 130 mln zł rocznie.
Preferowana wypłata bezgotówkowa
Ustawa wprowadza również zmiany w zakresie sposobu wypłaty wynagrodzenia. Preferowana będzie teraz forma bezgotówkowa, co jest zgodne z oczekiwaniami pracodawców i pracowników, a ponadto ograniczy szarą strefę.
Szacuje się, że zmiana ta spowoduje wzrost o 20 proc. liczby pracowników otrzymujących wynagrodzenie w formie bezgotówkowej, ale na wniosek pracownika będzie on mógł otrzymywać wynagrodzenie do rąk własnych.
Pracodawcy RP, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA