Jak finansowo radzą sobie polscy seniorzy?

Czują się młodziej niż na swój wiek, kobiety są bardziej aktywne kulturalnie, a mężczyźni sportowo. Wśród największych wartości wymieniają zdrowie i rodzinę. Takie są wyniki badania przeprowadzonego wśród osób w wieku 65 lat i więcej przez Biuro Informacji Kredytowej. A jak nasi seniorzy wypadają pod względem ekonomicznym?

2018-01-19, 11:22

Jak finansowo radzą sobie polscy seniorzy?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Jak finansowo radzą sobie polscy seniorzy? (Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Seniorzy mają dzisiaj do spłaty około 2 milionów 800 tysięcy kredytów na łączną kwotę 27 miliardów 700 milionów złotych. Jak mówi profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, ta suma to jednak zaledwie 4 i pół procent całego zadłużenia Polaków.

- Wynika to z tego, że osoby w tym wieku nie mają tak dużo kredytów mieszkaniowych, jak ludzie w wieku 30 czy 40 lat. Dominują kredyty konsumpcyjne, w tych prawie 28 miliardów złotych 19 miliardów stanowią właśnie takie kredyty - dodaje.

Ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org Tomasz Jaroszek podkreśla, że mimo tego, że seniorzy rzadziej sięgają po kredyty hipoteczne, to stanowią atrakcyjną grupę dla banków, przede wszystkim ze względu na stabilną sytuację życiową. Często posiadają nieruchomości, a zatem automatycznie przekłada się to na zdolność kredytową.

- Pokoleniowo ta grupa ma dużo większą siłę przebicia w sektorze finansowych i jest rzetelniejszym klientem dla banku niż młoda osoba, która nie ma żadnej nieruchomości i ma niestabilne dochody - dodaje Tomasz Jaroszek.

REKLAMA

Różne motywacje do brania pożyczek

Profesor Waldemar Rogowski wskazuje, że są trzy grupy seniorów, którzy zaciągają kredyty. Pierwsza to ci, którzy czas lubią spędzać aktywnie, uprawiają sport, dużo podróżują i spełniają na emeryturze swoje marzenia, które kiedyś odłożyły na półkę. To jednak przede wszystkim mieszkańcy dużych miast. Druga grupa to osoby, które zaciągają kredyty na nieprzewidziane wydatki czy konieczne naprawy i remonty, a trzecia grupa to seniorzy, którzy biorą pożyczki na dobra konsumpcyjne, ale nie dla siebie, tylko dla swoich wnuków.
 
Średnie zadłużenie w tej grupie wiekowej wynosi blisko 10 tysięcy złotych na osobę. Większe mają dziadkowie, co, jak mówi Tomasz Jaroszek, wynika z tego, że w Polsce mężczyźni nadal zarabiają więcej niż kobiety.

A jak jest z emeryturami?

 
Reprezentantki płci pięknej dostają też niższe emerytury. Jak mówi Halina Kochalska z Biura Informacji Gospodarczej Infomonitor, mimo spadku dochodu Polacy zazwyczaj przechodzą na emeryturę w pierwszej możlliwym momencie i, co ważne, przeważnie nie żałują swojej decyzji. 1/4 Polaków jako powód zakończenia pracy zawodowej podała względy osobiste. 12 procent respondentów przyznało natomiast, że do przejścia na emeryturę zachęcał ich pracodawca.

- Koniec końców, po latach, 3 na 4 emerytów uważa, że zrobiło dobrze, przechodząc na emeryturę. Niezadowolony jest co szósty - dodaje Halina Kochalska.
 
Niemal połowa mężczyzn przechodzi na emeryturę z oszczędnościami. Wśród kobiet taką poduszką finansową może się pochwalić jedynie co czwarta. Do emerytury dorabia jedynie co dziesiąta osoba, co dziesiąta też zajmuje się nieodpłatnie wnukami.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Sylwia Zadrożna, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej