Walka ze smogiem. Gminy na cenzurowanym
Pesymizm budzi fakt, że wiele gmin nie wywiązują się ze swych obowiązków zadbania o poprawę czystości powietrza. A mają w tej dziedzinie zobowiązania, które powstały jeszcze przed nadejściem mody na przyjmowanie przez sejmiki wojewódzkie uchwał antysmogowych.
2018-02-08, 09:11
Posłuchaj
Z kolei źródłem optymizmu jest informacja, że województwo śląskie, na terenie którego powietrze było w największym stopniu zatruwane przez przemysł, zdołało ograniczyć tego rodzaju emisję zanieczyszczeń. Główny Inspektor Ochrony Środowiska Marek Haliniak mówi, że na Śląsku nadal jest problem z tak zwaną niską emisją, pochodzącą z domów opalanych słabej jakości paliwem, głównie na wsiach i w pobliżu dużych miast. To skutkuje większą zapadalnością m.in. na choroby płuc.
Kontrole i kary
Wiele gmin nie realizuje programów ochrony powietrza. Jak wskazuje Marek Haliniak, od 2014 roku do połowy 2017 wojewódzcy inspektorzy przeprowadzili 245 kontroli i w przypadku 158 gmin stwierdzono nieterminową realizację zadań zapisanych w programach ochrony powietrza. Wydano 33 decyzje dotyczące kar pieniężnych. W gminach brakowało zachęt do termomodernizacji i wymiany starych pieców i kotłów.
Gminy narzekają natomiast na zbyt uciążliwe procedury przy staraniu się o dotacje, wspierające przedsięwzięcia, które mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Bywa też często tak, że nie mają niezbędnych środków własnych na uzupełnienie kwot uzyskanych z dotacji.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md
REKLAMA