Ograniczenie handlu: Orlen nie zmieni oferty produktowej na stacjach
PKN Orlen, odnosząc się do wchodzącego w życie zakazu handlu w niedziele, poinformował w piątek, iż wbrew pojawiającym się ostatnio spekulacjom, nie są planowane istotne zmiany w ofercie produktowej sieci stacji paliw płockiego koncernu.
2018-03-09, 20:21
"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi rzekomego rozszerzania oferty czy zmian w sposobie funkcjonowania sieci Orlen, związanych z wchodzącym w życie zakazem handlu w niedziele, pragniemy podkreślić, że nie są planowane istotne zmiany w ofercie produktowej naszej sieci" - oświadczył PKN Orlen w komunikacie prasowym.
Orlen planuje tylko zakupy nie przez pośredników, ale bezpośrednio u producentów
Jednocześnie płocki koncern przypomniał, że dokonana niedawno zmiana statutu tej spółki, rozszerzająca kategorie produktowe, "związana jest wyłącznie z planami zmiany hurtowego modelu zaopatrzenia" stacji paliwowych "z trybu zakupów pośrednich, na zakup bezpośredni u producenta", a celem jest "optymalizacja kosztowa i wykorzystanie efektu skali".
"Wiąże się to z określonymi skutkami prawnymi, np. chcąc sprzedawać stacjom franczyzowym młynki do kawy z logo StopCafe, koncern w Klasyfikacji Działalności musi umieścić całą podklasę 46.43.Z sprzedaż hurtowa elektrycznych artykułów użytku domowego" - wyjaśnił PKN Orlen.
Spółka zaznaczyła, że "zmiany w ofercie sieci, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami koncernu, dotyczyć mogą przede wszystkim sukcesywnego zwiększania dostępności produktów pochodzących od rodzimych producentów".
Ustawę, która wprowadza etapami ograniczenia handlu w niedziele podpisał w styczniu prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z zawartymi w niej regulacjami, zakaz handlu ma obowiązywać w dwie niedziele w miesiącu - od 1 marca do końca 2018 r, później w trzy niedziele w miesiącu - w roku 2019, a następnie we wszystkie niedziele - od 2020 r. Pierwsza niedziela z ograniczeniem handlu przypada 11 marca.
Zmieniony statut spółki przewiduje handel hurtowy m.in. owocami, mięsem, obuwia, wyrobów farmaceutycznych
Na początku lutego Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) PKN Orlen wyraziło zgodę, aby zapisy statutu spółki, w części obejmującej przedmiot jej działalności, uzupełnić poprzez dodanie 18 nowych punktów dotyczących sprzedaży hurtowej. W efekcie do statutu płockiego koncernu dopisano możliwość hurtowej sprzedaży m.in. owoców i warzyw, mięsa, ryb, skorupiaków i mięczaków, produktów spożywczych, a także odzieży i obuwia, elektrycznych artykułów użytku domowego, perfum i kosmetyków, wyrobów farmaceutycznych i medycznych oraz wyrobów porcelanowych, zegarków i biżuterii.
Zmiana dotyczy zakupów od producentów, z pominięciem pośredników
PKN Orlen w uzasadnieniu projektu uchwały, która ostatecznie NWZA przegłosowało, tłumaczył, że korekta jego statutu "związana jest z planami spółki w zakresie zmiany dotychczasowej struktury zaopatrywania sklepów działających przy własnych stacjach paliw oraz przy stacjach paliw prowadzonych przez franczyzobiorców". Jak wyjaśniał wtedy płocki koncern, chodzi o bezpośrednie zaopatrywanie własnych stacji paliw oraz podobnych placówek prowadzonych przez franczyzobiorców, "którzy będą mogli nabywać towary pozapaliwowe zarówno od dystrybutorów, producentów, jak i bezpośrednio od PKN Orlen".
"W związku z planowaną zmianą struktury zaopatrywania sklepów działających przy stacjach paliw, spółka zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej towarów pozapaliwowych o ograniczonym zakresie, zarówno, co do odbiorców (sklepy działające przy stacjach paliw prowadzonych przez franczyzobiorców), jak i asortymentu (towary oferowane przez te sklepy" - wyjaśnił PKN Orlen w liście do akcjonariuszy opublikowanym przed lutowym NWZ.
PKN Orlen ma w Polsce 1776 stacji paliwowych, w tym ponad 1200 własnych. W części tych placówek, poza formułą usług gastronomicznych Stop Cafe, wprowadzana jest także możliwość szybkich zakupów w sieci działających tam sklepów O!Shop, które oferują m.in. towary spożywcze. Według płockiego koncernu na koniec 2017 r. w całym kraju działało 1571 punktów Stop Cafe, z czego 180 w nowym O!Shop.
Orlen na stacjach paliwowych oferuje od września 2017 produkty regionalne
Z połowie lutego tego roku PKN Orlen informował, iż w ramach zainicjowanego we wrześniu 2017 r. i realizowanego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencją Rynku Rolnego projektu "Spiżarnia Regionów", do dyspozycji klientów jest już ponad 70 rodzimych produktów regionalnych, od 23 polskich rolników i przedsiębiorców, na blisko 400 stacjach paliw, w 4 województwach.
Spółka przyznała jednocześnie, że dostrzega potencjał do rozszerzenia tej oferty na kolejne 150-200 wyselekcjonowanych stacji paliw.
PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA