System obrony przeciwrakietowej Patriot coraz bliżej Polski. Podpisano umowę offsetową

Amerykański system obrony przeciwrakietowej Patriot coraz bliżej Polski. Dzisiaj podpisano umowę offsetową do programu "Wisła" związaną z zakupem przez Polskę zestawów Patriot - poinformowało ministerstwo obrony narodowej.

2018-03-23, 17:43

System obrony przeciwrakietowej Patriot coraz bliżej Polski. Podpisano umowę offsetową
W pierwszej fazie wojska lądowe USA mają przedstawić Polsce ofertę dotyczącej czterech jednostek ogniowych (tj. dwóch baterii z 12 wyrzutniami) uzbrojonych w pociski PAC-3 MSE i wyposażonych w nowy sieciocentryczny system zarządzania polem walki IBCS. . Foto: gali estrange/shutterstock.com

Posłuchaj

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział dziennikarzom, że MON chce do końca miesiąca podpisać umowę kupna systemu obrony przeciwrakietowej Patriot./IAR/
+
Dodaj do playlisty

Szef MON Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że jest to "transfer technologii wyceniony na prawie miliard złotych, który wzmocni możliwości polskiego przemysłu obronnego. "To już ostatni krok przed podpisaniem umowy na dostawę Systemu Patriot" - napisał Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że umowy offsetowe to "wstęp do umowy kupna systemu Patriot". "Chcemy, żeby do końca tego miesiąca umowa została podpisana, jest to jak najbardziej możliwe" - zapewnił szef MON, który wcześniej zapowiadał podpisanie umowy do końca marca br. Zastrzegł, że wartość kontraktu zostanie podana po podpisaniu umowy o dostawie.

− Umowa offsetowa stanowi, że będzie w Polsce produkowany sprzęt, który będzie służył do obrony Polski; będą to elementy wyrzutni, pocisków, laboratorium, to jest o tyle istotne, że da nam możliwość rozwoju, prac związanych z rozwojem tego sprzętu, będą to także elementy służące transportowi uzbrojenia. To wszystko stanowi o wartości prawie miliarda złotych" - mówił minister w oświadczeniu dla mediów. Nie poinformował, czy wartość offsetu została ustalona z zastosowaniem mnożników.

REKLAMA

Offset z firmami Raytheon Company na syatem Wisła

MON reprezentujący Skarb Państwa podpisał umowy z przedstawicielami firm Raytheon Company i Lockheed Martin Global Inc ” związane z dostawą przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu „WISŁA - etap I”.

W komunikacie ministerstwa napisano, że umowa offsetowa z Raytheon Company o wartości 224 121 788 złotych zawiera 31 zobowiązań offsetowych na okres 10 lat.

Pozwoli to na opanowanie dowodzenia i kierowania tą technologią w oparciu o moduł IBCS.

Budowa wyrzutni i pojazdów transportowych

Ponadto na produkcję i serwisowanie wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, a także na utworzenie certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją. Umowa zakłada również pozyskanie zdolności produkcji i serwisowania 30-milimetrowych armat Bushmaster.

REKLAMA

i z Lockheed Martin Global Inc na pociski I utrzymanie F-16

Analogiczna umowa z Lockheed Martin Global Inc. zawiera 15 zobowiązań offsetowych w tym samym okresie obowiązywania - 10 lat. Pozyskane w ramach umowy zdolności pozwolą na produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE, produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE, budowę laboratorium dla badań pocisków rakietowych, a także zdolności związanych z utrzymaniem samolotów F-16.

Wartość umowy offsetowej wynosi 724 764 000 złotych - informuje MON.

REKLAMA

Dostawy najnowocześniejszej konfiguracji zestawów Patriot w dwóch fazach

Ocena ofert oraz negocjacje offsetowe trwały od października 2017 roku do marca 2018 roku.

Zgodnie z memorandum intencji podpisanym w lipcu ub. r. przez ministerstwa obrony Polski i USA dostawy systemu Patriot dla Polski zostaną podzielone na dwie fazy, również na dwa etapy rozłożono offset. W memorandum rząd USA zgodził się na sprzedaż Polsce baterii obrony powietrznej Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, jakiej mają używać wojska lądowe Stanów Zjednoczonych.

Strona amerykańska zgodziła się na włączenie w polski system pocisku SkyCeptor - opracowywanego w kooperacji izraelsko-amerykańskiej i mającego być tańszym uzupełnieniem dla pocisków GEM-T oraz PAC-3 i PAC-3 MSE.

Pierwsze dostawy dwóch baterii Patriot w 2022 r.

W pierwszej fazie wojska lądowe USA mają przedstawić Polsce ofertę dotyczącej czterech jednostek ogniowych (tj. dwóch baterii z 12 wyrzutniami) uzbrojonych w pociski PAC-3 MSE i wyposażonych w nowy sieciocentryczny system zarządzania polem walki IBCS. Zestawy mają być wyposażone w obecnie dostępny sektorowy radar. Rozpoczęcie dostaw w tej fazie miałoby nastąpić w roku 2022, a osiągnięcie zdolności operacyjnej przewidziano na rok 2023.

Druga faza przewiduje integrację pocisków SkyCeptor, nowego radaru o polu obserwacji 360 stopni

W kolejnej fazie USA mają kontynuować integrację pocisków SkyCeptor, nowego radaru o polu obserwacji 360 stopni i polskich sensorów. Zaznaczono, że wdrożenie nowego systemu będzie zależało m.in. od uzyskania zgód władz wyższego szczebla na przekazanie technologii. Oferta w tej fazie ma zostać przedstawiona pod koniec roku 2018.

W memorandum zaznaczono, że nie jest ono prawnie wiążące.

Jakie technologie dostarczą nam Amerykanie

We wrześniu ub.r. firma Raytheon zapewniła, że jest gotowa do największego transferu technologii, na jaki pozwoli amerykańskie prawo. Transfer miałby objąć np. systemy łączności, podwozia i zarządzanie projektem, w Polsce mają też być produkowane opancerzone kontenery stanowisk dowodzenia. Amerykanie zastrzegali, że nie będą mogli przekazać algorytmów, kodów źródłowych ani technologii głowicy naprowadzającej i wieloimpulsowych silników rakietowych zwiększających prędkość pocisku tuż przed uderzeniem w cel.

Wisła jest elementem obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. Wisła - system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne - to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju

O wyborze zestawów Patriot do rozmów między rządami Polski i USA koalicja PO-PSL zdecydowała w kwietniu 2015 r., poinformował o nim prezydent Bronisław Komorowski.

Ile zapłacimy za Patrioty?

W listopadzie ub. r. Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się na sprzedaż Polsce uzbrojenia, w tym radarów, wyrzutni i pocisków składających się na system Patriot za maksymalnie 10,5 mld dol. (ok. 37 mld zł) w ramach pierwszej z dwóch zakładanych faz dostaw. Poprzedni szef MON Antoni Macierewicz zapowiadał, że na całą transakcję strona polska wyda maksymalnie 30 mld zł. Przedstawiciele MON podkreślali, że zgoda władz USA dotyczy maksymalnej ceny za wszystkie proponowane Polsce elementy; zapewniali, że wartość umowy będzie niższa.

NRG, IAR, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej